Advert
Advert
Advert
Ödemiş’e Dair
Divit Ucu / Uğur BAYRAKCI

Ödemiş’e Dair

Bu içerik 1303 kez okundu.
Advert

Hoca, Cuma hutbesini bitirdikten sonra cemaatine dönüp “Ey cemaati Müslimin, soracağınız bir soru var mı?” diye sorduğunda adamın biri ayağa kalkıp, “Hangi evliya kızını deniz kenarında kurban ederken gökten keçi indi?” diye sormuş.

Hoca derin bir nefes almış ve demiş ki “Neresinden başlayayım” demiş. “Evliya değil peygamberdi. Kız değil erkekti. Deniz kenarı değil dağ başıydı. Keçi değil koçtu” demiş.

Bereketli topraklar üzerinde yer alıp bu kadar kaderci yönetilen ve insanların da kaderci olduğu bir bölgede yaşıyoruz.

Küçük Menderes Havzası’nda yaşayan insanların Türkiye’nin diğer coğrafyalarında yaşayan (Doğu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz)insanlardan en büyük farkı, bürokrasiden ve kendi seçtikleri vekillerinden taleplerinin çok az olduğu düşüncesindeyim.

Küçük Menderes, Türkiye’nin en fazla hayvancılık yapılan bölgesi olmasına rağmen diğer bölgelere uygulanan teşvik ve hibelerin hiçbirinin uygulanmadığı, diğer bölgelerde işletme teşvikleri yüzde seksen beşlere kadar uygulanırken, hatta satın alınan hayvanın bedelinin yarısı karşılıksız hibe kalan yarısının çok uzun vadeli sıfır kredi verilirken bölgemizde bunların hiçbirinin yapılmaması üzücüdür.

Diğer bölgeler gibi yonca, fiğ, arpa ekecek geniş arazisi olmayan her türlü girdiyi dışarıdan temin eden ve euro-dolar dengesine bağlı bıçak sırtı bir hayvancılıktan bahsediyoruz.

Hayvan Pazarı’ndaki bireysel hayvan satışlarındaki ya da kurbanlık satışlarına bakanlar, dirilerin her gün helva yediğini zanneden ölülerin durumunda.

Ortalama mazotun, yemin, veteriner maliyetlerinin ve sair kredilerin durumunu hesaplamayanlar,  ithal hayvanla et fiyatlarının düşeceğine inanıyorlar.

Yılan hikayesine dönen Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun yerinin son durumu,  kafamda hala netleşmemiştir.

Sebebi, okulun iki yıldır kapalı olması. Ondan önceki üç yılda da yeni öğrenci alınmadığı için son sene 18 öğrenci bulunmaktaydı. Üniversite Senatosu’ndan Çocuk Gelişimi, Hasta Bakım ve Yönetimi, İş Sağlığı Güvenliği bölümleri onaylanmış, YÖK tarafından sadece Çocuk Gelişimi Bölümü olur almıştır. Kaç sınıf açılacağı belli değildir. Ege Üniversitesi Yönetimi’nin Ödemiş’teki okulla ilgili samimi olduğuna inanmıyorum. Çünkü 3 hafta önce daha ihale bile yapılmadan Anafen Koleji’nin yöneticileri ve teknik ekibinin ellerinde metrelerle üniversite bahçesinde ne işleri vardı?

Akademisyen bulamadığını söyleyen Sayın Rektör, sadece akademisyen arkadaşlarımın başvuru evraklarını isterlerse kendisine mailleyebilirim.

Zaman her şeyin ilacıdır. Önümüzdeki yıl, tercih formlarında Ödemiş için bahsettikleri üç bölüm olacak mı, olmayacak mı? Kaderimize yine boyun mu eğeceğiz? Yoksa Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üzerinde kitabındaki gibi karın doyurma ve altyapısız bir zenginlik anlayışı ile mi gidilecek?

Seçim Ödemiş halkının…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı