Advert
Advert
Advert
Neden Garanti Marka?
Rıfat Eriş

Neden Garanti Marka?

Bu içerik 1456 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası olarak bölgemizdeki ekonomik değerlerin ve kültürümüzün tanıtımına maddi destek sağlamak amacıyla diğer oda ve borsalar gibi coğrafi işaret ya da garanti marka çalışmalarına başlattık.

Bu çalışmalardan önce yaptığımız incelemeler ışığında gördük ki Coğrafi İşaret, “Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir” diye tanımlanmıştır.

Garanti Marka ise, “Marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işarettir”

Bu bağlamda coğrafi işaret ve garanti markasının ortak özelliklerini inceleyecek olursak;

-Her ikisi için de bir bölge ve üretim yöntemi belirlenmiş olmalıdır.

-Markalama ve etiket kullanımı her ikisinde de geçerlidir.

-Üretim yöntemi ve bölge denetlemeye tabi tutulur.

Ancak ortak özelliklerin yanında garanti marka ve coğrafi işaretin kullanımı birbirinden belirgin olarak bazı noktalarda ayrım gösterir. Bu farklar;

-Garanti Marka, ürünün kalitesini disipline edecektir. Bu nedenle Garanti Marka Logosu görülen ürünler tüketici açısından garantörlük yapmış olur.

-Coğrafi işarette kurallara uygun üretim olmadığında yaptırımları yok ya da çok hafiftir. Garanti Marka’da ise yönetmeliklerde müeyyideleri çok etkin ve katıdır.

-Garanti Marka Logosu, firmaların kendi logosu gibi aktif değer katacak şekilde kullanılabilir.

-Coğrafi İşaret; başvuru sürecinde literatür taraması, ihtisas kurum görüşleri gibi zorlu süreçler sonucunda alınabilmektedir. Garanti Marka’da ise teknik yönetmelik dikkatlice, açık ve kanuna uygun yazılması gerekmektedir.

-Coğrafi İşaret, tüketiciye bölge menşe imajı oluştururken Garanti Marka ise kolay, güvenli tüketim ve dinamik kullanım imajı oluşturur.

Benzer ve farklı yönlerini incelediğimizde görülüyor ki Garanti Marka tescili ürünlerimizin ekonomik değer kazandırması nedeni ile daha uygun olduğu kanaatiyle Ödemiş Ticaret Odası olarak Garanti Marka başvurusunda bulunmanın ilçemize daha fazla katkı sağlayacağını düşündük. Bu nedenle Ödemiş Teneke Tulumu, Ödemiş Tulum Loru ve Ödemiş Çekişte Zeytinyağı’na Garanti Marka almak için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruları yapılmıştır. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı