Advert
Advert
Psikologlara Karşı Önyargılar –II
Rezzan KARLUK

Psikologlara Karşı Önyargılar –II

Bu içerik 1026 kez okundu.
Advert

Psikologlara Karşı Önyargılar –II

Geçen hafta; psikolojinin daimi olarak değişen ve gelişen bir alan olduğundan fakat ülkemizde henüz hak ettiği değeri tam olarak görmediğinden söz etmiştim. Bu hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni alt başlıklarımız…

Boşa para: Psikolojik danışma hizmeti almanın maddi olarak külfetli bir durum olduğu düşünülür. ‘’Ne gereği var, onun yerine tatile çıkarım ya da başka bir şey yaparım.” Tabi ki de yaparsınız. Bu, kendinize değer verdiğinizi gösterir ve saygıyla karşılarım. Fakat kuvvetle ihtimal, siz tatile çıksanız da bir süre sonra kendinizi daha karmaşık bir halde bulacaksınız. Mekanlar değişir, insanlar değişir ama zihninizdeki düşünceler, yardım almadıkça değişmez. Psikologların hepsi pahalı değildir. Elbette bütçenize uygun olan bir tanesini bulabilirsiniz. 

Kankan var daha ne: Sizin en iyi arkadaşınız, sadece arkadaşınızdır. Genellikle de duymak istediğiniz yanıtları alırsınız ondan. Dolayısıyla şöyle bir içiniz açılır, bir rahatlar ve kendinize gelirsiniz. “O kedi bu masaya gelecek!’’ naraları yükselir kalplerde. Şöyle bir özgüven tazelenir. Ama o kedi o masaya gelmez. Üzgünüm ama gelmez. Dolayısıyla kankanızın tavsiyesi kısa sürer ve kalıcı bir çözüm değildir. Psikologlar bunu yapmaz. Sizin yerinize çözüm üretmez. Fakat sizin çözüm üretme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olurlar. Arkadaşınız psikoloğunuz değildir. Psikoloğunuz da arkadaşınız.

El alem ne der: Hepimiz iyi olmak istiyoruz. Maddi ve manevi olarak sorunsuz bir hayata sahip olmak istiyoruz. Mükemmel bir kişilik ve diğerlerince parmakla gösterilmeyi de. İşte bu parmakla gösterilen profili, psikoloğa gitmek ve bunun duyulması -sizce- bozuyor. Dolayısıyla ya gitmekten çekiniyor ya da bunu saklı tutmayı daha makul buluyorsunuz. Psikoloğa gitmek için illa bir probleminizin olması gerekmiyor. Hayat kalitenizi arttırmak için de bunu yapabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi psikologlar, ellerinde sihirli değnekleri olan kişiler değildir. Fakat doğru sorular sorarak ve bakış açınızı değiştirerek sorunlarınızla baş etme yeteneklerinizi geliştirirler. Sizin sorununuzu kesin olarak çözmeye istekli olmanız, terapi sürecinin başarısını yükseltir. Bir yerimiz ağrıdığında doktora gitmek ne kadar gerekli ve doğalsa ruh sağlığımızla ilgili durumlarda bir psikoloğa başvurmak da o kadar doğaldır. 

Keyifli günler dilerim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber