Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

YERALTI SULARINA ÇÖZÜM TORBALI YÜKSEKOKULU'NDAN

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu, Türkiye'nin sadece birkaç üniversitesinde bulunan Hidrojeoloji Modelleme Laboratuvarı kurdu. Yeraltı suyu ve jeotermal potansiyelleri ortaya koyması açısından Türkiye'de ilk defa bu kadar kapsamlı olan laboratuvarın açılışı dün gerçekleşti.

YERALTI SULARINA ÇÖZÜM TORBALI YÜKSEKOKULU'NDAN
YERALTI SULARINA ÇÖZÜM TORBALI YÜKSEKOKULU'NDAN
Bu içerik 375 kez okundu.
Advert

 TORBALI DEÜ YÜKSEKOKULU YERALTI SULARINI ARAŞTIRMAK İÇİN LABORATUVAR KURDU

Cemil Zeybeker - Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu, Türkiye’nin sadece birkaç üniversitesinde bulunan Hidrojeoloji Modelleme Laboratuvarı kurdu. Yeraltı suyu ve jeotermal potansiyelleri ortaya koyması açısından Türkiye’de ilk defa bu kadar kapsamlı olan laboratuvarın açılışı dün gerçekleşti. Laboratuvarın açılışını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, Torbalı Kaymakamı Aydın Memük ve Yüksekokul Müdürü Sacit Özer yaptı. Laboratuvarda Torbalı başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki yeraltı suları incelenecek. 

‘KURAKLIK CİDDİ BİR TEHDİT’

Türkiye'nin yakın gelecekte su sıkıntısı yaşayacağını kaydeden Prof. Dr. Sacit Özer, “Torbalı Havzasının asıl sorunu yağış azlığı ve yüzey sularının az oluşudur. Su çok önemli bir kaynaktır. Suyumuzu doğru bir şekilde kullanmalıyız” dedi. Türkiye genelinde yer altı sularının azaldığını ve Torbalı’nın da bundan etkilendiğini ifade eden Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Sacit Özer, “Yer altı sularında geçen yıla göre 1-3 metre arasında düşüklük belirlenmiştir. Hidrolojik kuraklık devam etmekte olup, bu riskin hala mevcut olduğu, yüksek yağışların sadece hidrolojik kuraklığın şiddetini azaltabileceği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bizde ülkemizde örnek olacak bir laboratuvarı kurduk” diye konuştu.

TORBALI HAVZASINDAKİ YERALTI SUYU VE JEOTERMAL KAYNAKLARI İNCELENECEK

Prof.Dr. Özer, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni kurduğumuz bu laboratuvarda öncelikle Torbalı havzasındaki yeraltı suyu ve jeotermal kaynakların bulunmasında kullanılacak. Ege Bölgesi’ndeki Küçük ve Büyük Menderes ile Gediz bölgelerinde çalışmalar yapılacak. Yüksekokulumuz bünyesinde kurduğumuz bu laboratuvarda yeni teknolojiyle donatılmış programlar içeriyor. Ekipmanlarımız son sistem ve deneyimli bir personel ekibine sahibiz. Burada AR-GE çalışmaları yaparak yeraltı sularının incelenmesinde ve bulunmasında önemli rol üstleneceğiz” diye konuştu.

SU KAYNAKLARI ARAŞTIRILACAK

Türkiye'nin birkaç üniversitesinde bulunan bu laboratuvarın açılış kurdelesi dün kesildi. Laboratuvarda, doğal kaynakları kullanma ve korumayı da içeren su kaynakları problemlerini çözmek için bu kavramların daha kapsamlı şekilde uygulanması amaçlanıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu Hidrojeoloji Modelleme Laboratuvarı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Aramızda engel yok!”
“Aramızda engel yok!”
Birgi yolunda kaza: 2 yaralı
Birgi yolunda kaza: 2 yaralı