Advert
Advert

Üretici yeni sezondan umutlu

Üretici yeni sezondan umutlu
Üretici yeni sezondan umutlu Küçük Menderes
Bu içerik 325 kez okundu.

Torbalı'da günlerdir arazilerde domates ekimi için yapılan hazırlıkların bitmesiyle birlikte çiftçilerin ekim işlemi başladı. İlçede en fazla alana dikilen domates hasadının Haziran ayında başlaması ön görülüyor.

Türkiye'nin salçalık domates üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Torbalı'daki arazilerde ilk ekim işlemi başladı. Arazilerde tarım işçilerinin domates ekimi mesaisinin bir ay kadar sürmesi bekleniyor. Bazı domates üreticileri, geleneksel ekim işleminden vazgeçmezken bu yıl geçtiğimiz yıllardan biraz daha farklı olan sera tipi ekim yaygınlaştı. Havaların soğuk olmasından dolayı tedbir niteliğinde naylon tipi ekiminde kullanıldığı arazilerde fidelerin daha sağlıklı büyümesi ön görülüyor.

Pek çok ülkeye ihraç ediliyor

Ekim işlemi devam eden domatesler, hasat döneminde kurutularak Avrupa'nın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor. Domatesler; Avrupa ülkeleri, Kanada ve ABD gibi ülkelerde genellikle pizza malzemesi ve meze olarak kullanılıyor. Tuzlanmış kuru domateslerin kilosu, ortalama 2.7 Euro'dan ihraç ediliyor. Öte yandan, ilçedeki konserve salça üretimi yapan gıda fabrikaları tarafından yaklaşık 110 bin ton salça üretimi yapılıyor. Domates hasadının bu yıl verimli geçmesi bekleniyor.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber