Advert
Advert

"Sosyal Cami"de kira krizi

Küçük Menderes
Bu içerik 326 kez okundu.

Torbalı'ya bağlı Ayrancılar Mahallesi'nde tasarımı ve mimarisi ile İzmir'in en farklı camilerinden bir tanesi olan Siteler Bilal-i Habeşi Camisi'nin zemin katındaki kültür merkezi ve dersliklerin inşaatı, kiraya verilen dükkanların gelirinin inşaat için kullanılmaması nedeniyle yarım kaldı.

Cami inşaatları, hayırseverler tarafından yapılan yardımlarla bitiriliyor. Cuma namazlarında hutbeden yapılan anonslarla devam eden cami inşaatlarının eksiklikleri gideriliyor. Belediyelerin ve ilgili kurumların destekleri ile yapılan camilerin inşaatları, ödenek gelmemesi halinde atıl durumda bekliyor. Ayrancılar Mahallesi'nde de Ayrancılar Siteler Camii Yaptırma, Yaşatma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Cemal Çelik'in çalışmaları neticesinde Bilal-i Habeşi Camisi'nin inşaatı, bir yıl önce bitirildi. Siteler Bilal-i Habeşi Camisi'nin zemin katındaki dükkanların bir kısmı kiraya verilirken diğer bölümlerin inşaat çalışmaları durdu.

İnşaat yarım kaldı

Ayrancılar Mahallesi'ndeki Siteler Bilal-i Habeşi Camisi, inşaatı bir yıl önce tamamlanarak hizmete açıldı. Camide bin kişi içeride namaz kılabiliyor. Havanın güzel olması durumunda ise açık alanla birlikte toplamda 2000 kişi ibadet edebiliyor. Siteler Bilal-i Habeşi Camisi'nin zemin katına diğer camilerden farklı olarak iki kapalı pasaj, dışarıda beş dükkan, 500 metrekare de kültür merkezi yer alıyor. Caminin altındaki dükkanların bir kısmının inşaatı bitirilerek kiraya verilmeye başlanırken arka tarafta kalan dükkan, derslik ve kültür merkezi ise kullanıma açılamadı. Kiraya verilen dükkanların gelirleri ile yapılması planlanan kültür merkezi ve arka bölmedeki derslikler, atıl durumda kaderine terk edildi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber