Advert
Advert

Toplu ulaşımda "yeşil koltuk"

Toplu ulaşımda
Toplu ulaşımda Küçük Menderes
Bu içerik 529 kez okundu.

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı Koronavirüs Genelgesi, toplu ulaşım araçlarına kapasitelerinin yüzde 50'sinden fazla yolcu alınmasına yasak getirdi. Karar uyarınca İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tüm toplu ulaşım araçlarında "yeşil koltuk uygulaması" başlatıldı. Toplu ulaşım araçlarına binenler, yeşille işaretlenmiş koltuklara oturacak ve diğer yolcularla arasındaki sosyal mesafeyi koruyacak. Yolcuların yanlarındaki koltuklar boş kalacak, arkadakiler ise çaprazdaki koltuklara oturabilecek.

Güvenli oturma düzeni
 

Yeşil koltuk uygulaması ve alınan önlemlerle ilgili bilgilendirici yazılar da hazırlayan Büyükşehir Belediyesi; metro, tramvay, gemi, tren ve otobüslerle aktarma merkezlerine, iskelelere, istasyonlara ve duraklara bu yazıları astı. Yan yana ve arka arkaya oturmayı engelleyen yeşil koltuk uygulamasında, "Lütfen yakın temastan kaçının. Sizin için ayrılan yeşil noktalı koltuklara oturun" mesajı veriliyor.

Bakanlık genelgesi ne diyor?

 

İçişleri Bakanlığı Koronavirus Genelgesi uyarınca araç ruhsatlarında belirtilen yolcu sayısının yüzde 50'sinden fazlasının (minibüslerde en fazla yedi kişi) taşınması yasaklandı. Yolcular yan yana oturamayacak, aralarında bir koltuk boş bırakılacak. Arka sırada oturanlar ise öndeki yolcunun çaprazına denk gelecek şekilde oturabilecek. Uygulamaya ilişkin kontrolleri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve belediyelere bağlı zabıta ekipleri yapacak. 

 

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel Medifema'dan basına toplantı
Özel Medifema'dan basına toplantı
Cumartesi Pazarı'nda koronavirüs tedbiri
Cumartesi Pazarı'nda koronavirüs tedbiri