Advert
Advert

"Siz çıkmayın, biz geliriz"

Küçük Menderes
Bu içerik 630 kez okundu.

Koronavirüsün etkilediği riskli gurubun başında gelen 65 yaş ve üstü ile kronik hastalıklara sahip vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirildi. Torbalı Kaymakamı Ercan Öter başkanlığında kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu da çalışmalarına başladı. Torbalı Ticaret Odası, yaşlılara verilecek hizmetler konusunda aktif görev alacak. Oda üyesi restoran, market, pideci, fırın ve kuryeler ile çalışma yapan oda yönetimi, yaşlılara paket servisi ve eve hizmet götürülmesi için ilçe genelinde kolları sıvadı.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, "Koronavirüsün çıktığı günden beri seferberlik ilan ettik. Bir taraftan oda üyesi fabrikalarımızın yaşayabileceği sorunların tespiti ve çözüm önerileri için TOBB ve bakanlıklar ile görüşüyoruz, diğer yandan ise ilçede yapılacak çalışmalara destek oluyoruz. Koronavirüs için en riskli grup, 65 yaş üzerindeki yaşlılarımız. Sokağa çıkma yasağı ilan edilince yaşlılarımızın ihtiyacının giderilmesi için oda üyesi olan hizmet sektöründeki gıdacıları organize ediyoruz. Her esnaf, kendi kurye sistemini kurmalı. Evlere paket servisler önem kazanıyor. Ayrıca polis ve jandarmaya ulaşıp erzak alacak imkanı olmayan ihtiyaç sahibi yaşlılarımız için de erzak paketleri hazırladık. Biz yaşlılarımıza diyoruz ki: Siz çıkmayın, biz geliriz. Siz bizim için çok değerlisiniz. Lütfen sokağa çıkmayın, esnafımız ayağınıza gelip ihtiyaçlarınızı temin eder" şeklinde konuştu.

Kısa çalışma ödeneği başladı

Başkan Olgun, "Öte yandan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta yapmış olduğu 'Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi' açıklaması ile istihdamı düşürmemek kaydıyla işverenlere kısa çalışma ödeneği sağlayacaklarını dile getirmişti. Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamasından sonra İŞKUR, gerekli çalışmaları yürüterek işverenlerden kısa çalışma ödeneği taleplerini almaya başladı. Kısa çalışma ödemeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecek" dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili olarak fabrika ve işletmeleri bilgilendiren Olgun, "Kısa çalışma ödeneği almak isteyen işverenlerin İŞKUR'un iskur.gov.tr web adresinde yer alan kısa çalışma talep formunu ve kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgili hizmet merkezine e-posta ile yollamaları gerekiyor. Salgından olumsuz etkilenen tüm işletmelerimiz, istihdamını düşürmeden çalışanını korumalı. Üç ay boyunca çalışanların ücreti ve Genel Sağlık Sigortası Pirimler İşsizlik Fonu'ndan ödenecek" şeklinde sözlerini noktaladı.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber