Advert
Advert

Fetrek yeniden akmaya başladı

Fetrek yeniden akmaya başladı
Fetrek yeniden akmaya başladı Küçük Menderes
Bu içerik 488 kez okundu.

Dağlık kesimlerdeki karın erimeye başlamasıyla bir yıldır debisi olmayan Fetrek Çayı'nda su akmaya başladı. Fetrek Çayı'nın debisinin bir metreye kadar yükseldiği görüldü. Torbalı'ya 2019 yılının ilk ayında metrekareye 250 kilograma yakın yağış düştü. İlçe tarihinde kayıt altına alınan en fazla yağış oranı nedeniyle akarsularda taşmalar meydana gelerek köprüler yıkıldı. Birçok evi su basarken binlerce metrekare tarım arazisi de sular altında kaldı. Sel felaketinin en acı bilançosunun yaşandığı Torbalı'da bu yıl ise geçtiğimiz yıla kıyasla daha az yağmur yağdı.

Debisi bir metreye kadar yükseldi

Geçtiğimiz yıl yağmur suları nedeniyle debisinin üzerinde bir miktarda su taşıyan Fetrek Çayı, önüne kattığı her şeyi yıkıp geçmişti. Bazı köprüleri kullanılmaz hale getiren Fetrek Çayı'ndan taşan sular, tarım arazilerini kullanılmaz hale getirdi. 2019 yılında sel olaylarına en fazla sebebiyet veren çayın bu yıl ise ilk defa debisi, bir metreye kadar yükseldi. Olası taşkınlara karşı temizlik yapılarak molozların çıkarıldığı çayda yağmurların az olması nedeniyle kış mevsimi boyunca su akmaz oldu. Hava sıcaklıklarındaki ani yükseliş sebebiyle dağlık kesimlerdeki karın erimesiyle Fetrek Çayı'nın debisi, bir yıl sonra yeniden yükseldi.

"Çayda su akmazsa..."

Çaybaşı Mahallesi Muhtarı Sami Erkan, "Geçen sene sel riskinin en yüksek olduğu Fetrek Çayı'nda bir yıl sonra yeniden su akmaya başladı. Şu anda debisi, yaklaşık bir metre civarlarına kadar çıktı. Çayda moloz ve evsel atıklar olmadığından dolayı su rahatlıkla akıyor. Fetrek Çayı'nın yeniden akması, bölgede yaşayan mahalle sakinleri açısından çok önemli çünkü çayda su akmadığı günlerde dibindeki çamur, koku ve sinek yapıyor" dedi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber