Advert
Advert

Tire Kent Arşivi Merkezi törenle faaliyete geçti

Tire Kent Arşivi Merkezi törenle faaliyete geçti
Tire Kent Arşivi Merkezi törenle faaliyete geçti Küçük Menderes
Bu içerik 397 kez okundu.

Tire Kent Arşivi Merkezi (TİKAM), dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katıldığı bir törenle açıldı. Merkez, Tire'nin zengin kültür mirasını korumayı ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyor. Açılış töreninden önce Tunç Soyer, Tire Kent Müzesi'ni gezdi ve müzenin çarşısındaki zanaatkarlarla sohbet etti. Açılış konuşması için kürsüye gelen Soyer, kültürel mirasın korunmasında TİKAM’ın önemini vurguladı. Soyer, sözlerine şöyle devam etti: "Arkamızda çok güçlü bir tarih var. Bizi biz yapan da bu tarih. Biz, geleceğe bu tarihin ışığında bakmalıyız. Aksi takdirde kökü olmayan insanlara dönüşürüz. Bu yüzden bu çalışma çok değerli. Diliyorum ki sonraki kuşaklar için de burası deniz feneri olur. Onların geleceğini aydınlatmaya devam eder."

Tire'nin kültür mirasına vurgu

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran da Tire'nin zengin tarih ve kültür mirasına vurgu yaparak, "Tire’nin değerli geçmişini, kentin kültür hafızasına kazandırmayı amaçlayan bu mekanın açılmasının heyecanı içindeyiz" dedi. Açılış konuşmalarının ardından Tire Kent Arşivi Merkezi (TİKAM) ziyaret edildi.

 Açılış törenine eski bakan ve Tire Belediye Meclis Üyesi Halil Çulhaoğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcıları Aysel Özkan, Eser Atak, Yıldız Devran da katıldı.

 80 bin materyal araştırmacılara açıldı

TİKAM, Tire kültürüne dair yazılı ve görsel materyalleri kentin kültür hafızasına kazandırmayı amaçlayarak yaklaşık 80 bin yazılı ve görsel materyali İzmir tarihi ile ilgili çalışma yapan araştırmacıların kullanımına sunuyor. TİKAM, ayrıca bir kent kitaplığının oluşmasına da katkıda bulunacak. 

Büşra Boyar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber