Advert
Advert

Selçuk'ta Efeslim Kart vatandaşlara tanıtıldı

Selçuk'ta Efeslim Kart vatandaşlara tanıtıldı
Selçuk'ta Efeslim Kart vatandaşlara tanıtıldı Küçük Menderes
Bu içerik 347 kez okundu.

Selçuk’un sosyal yaşam kartı Efeslim Kart Tanıtım Toplantısı, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Salonu'nda yapıldı. Kentte sosyal ve ekonomik olarak yeni bir dönemi başlatacak olan Efeslim Kart'ı vatandaşlara tanıtan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, "Bu kart, 'Biz bu kente sahip çıkıyoruz duygusu verecek' dedi.

 

Selçuk’ta sosyal hayattan ekonomik hayata, dar gelirli vatandaşa, çevreye, eğitime kısacası kent hayatının can damarlarına dokunan Efeslim Kart Tanıtım Toplantısı'nda kartın kullanımından özelliklerine kadar birçok bilgi verildi. Toplantıya başta Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel olmak üzere CHP İlçe Başkanı Mehmet Karanfil ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, belediye başkan yardımcıları, Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller ve oda yöneticileri, oda başkanları, çok sayıda STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 

"Selçuk'un sosyal yaşam kartı"

 

Toplantıda Selçuk’un sosyal yaşam kartı Efeslim Kart ile ilgili bir sunum yapan Selçuk Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gonca Erdem, "Efeslim Kart, Selçuk'un sosyal yaşam kartıdır. Bu kartın sosyal yardım, çevre, eğitim ve esnafa destek olma gibi fonksiyonları var. Efeslim Kart, doğru insana doğru şekilde yapılmasını sağlayacak olan, bunun yanı sıra geri dönüşüm atıklarının toplanmasıyla puan kazandıran ve tüm puanların Selçuk'un yerel esnafında harcayabileceğiniz bir kart sistemidir" bilgisini verdi.
 

Efeslim Kart Projesi’nin çıkış amacının dar gelirliye destek olduğunu belirten Erdem, "Bu kart, esnafa can suyu olacak. Bu kartla toplanan ambalaj atıkları, yerel esnaftan alışveriş yapılarak ya da eğitime destek verme amacıyla kullanılabilecek" dedi.

 

Esnafa teşekkür etti
 

Efeslim Kart Tanıtım Toplantısı'nda kentin sosyal yaşam kartını vatandaşlara anlatan Başkan Sengel, "Biz belediyeye gelir gelmez yardımlar yapılırken daha fazla kişiye daha doğru bir şekilde nasıl ulaşırız diye düşündük. İhtiyacı olanların ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını düşündük. Esnafımıza bir çağrıda bulunduk. Bu noktada sosyal yardımda en çok gerekli ihtiyaçların neler olduğunu tespit ettik. Kasap, tüp, su, bakkal, kırtasiye satışı yapan esnafımıza çağrıda bulunduk. Kocaman kocaman marketler yerine esnafımızın kazanmasını istedik" diye konuştu.
 

Toplantıda Efeslim Kart satış noktası olmak için başvuran esnafı tanıtan Başkan Sengel, esnafa gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. Efeslim Kart'ın sosyal, ekonomik, çevreye dost olan, esnafa, eğitime katkı sunan bir kart olduğuna dikkat çeken Başkan Sengel;, "Biz Selçuk Belediyesi olarak bu kartı yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza veriyoruz. Bunu yapan birçok belediye var. Ancak biz dedik ki çevreyi de korumamız lazım. Aday olduğumdan beri şunu söylüyorum: Bu kente ve kentliye sahip çıkmamız lazım ama bu kente bu kentte yaşayanlar da sahip çıkacak. Sadece belediye ya da kamu kurumları değil" şeklinde konuştu.
 

Bu konuda vatandaşlara geniş çapta bilgi veren Başkan Sengel, "Herkesin evinde çöpe atılan plastikleri, cam şişeleri, kağıtları bizim için ayrıştırın. Siz ayrıştırdığınız bu atıkları mesajla size bildirilen gün ve saatte araçlarımıza teslim edeceksiniz. Bu atıkları teslim alacak ve böylece bu karta puan yüklenecek. Sosyal yardımdan yararlanacak vatandaşlarımız, bu paraları yine harcama yaparken kullanabilecek. Sosyal yardımdan yararlanmaya ihtiyacı olmayan vatandaşlarımız ise çevre ayağında bu karta yüklenen paraları kartı alırken verdiği muvafakatname ile eğitime destek için kullanacak. Selçuk'taki kentli, kentlisine bakmaya başlayacak" dedi.

 

"İnsanların kalplerine dokunacağız"

 

Projenin Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çeken ve ilerleyen dönemlerde kart sahiplerine çeşitli avantajlar sağlanacağını kaydeden Başkan Sengel, "Bizim için Efeslim Kart'ın en önemli noktalarından biri de bu kart, bize bir aidiyet duygusu verecek. Biz bu kente sahip çıkıyoruz duygusu verecek" diye konuştu. Efeslim Kart ile bugüne kadar evlere yapılan yemek dağıtımlarının yerine vatandaşlara alışveriş olanağı verileceğini de hatırlatan Başkan Sengel, evinde yemek yapabilecek durumda olmayan vatandaşlara ise daha sağlıklı şartlarda yemek dağıtılacağını söyledi. Başkan Sengel, "Biz, insana dokunabileceğimiz bir sistem getiriyoruz. Bir insanın ya kalbine ya cebine dokunursunuz. Biz kalbine dokunmaktan yanayız, hepinize dokunmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Efeslim Kart Tanıtım Toplantısı'nın ardından kartı çevreye katkı fonksiyonu için kullanmak isteyen vatandaşların başvuruları alınmaya başlandı.  Sosyal yardım boyutunda kartı kullanacak vatandaşların da kartları teslim edildi. Belediye hizmet binası girişinde vatandaşların başvurularını almak ve sorularını cevaplamak için açılan Efeslim Kart Başvuru Noktası hizmet vermeye başladı. Ayrıca www.efeslimkart.com sitesinden de ayrıntılı bilgi alınabilecek.

 

Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
İsimler belli oldu
İsimler belli oldu