Advert
Advert

Ödemiş'te budama zamanı

Ödemiş'te budama zamanı
Ödemiş'te budama zamanı Küçük Menderes
Bu içerik 443 kez okundu.

Meyve fidancılığı üretimi ile ünlü Ödemiş ve çevresinde kış budamaları yapılıyor. Yapraklı ağaçların yapraklarını döktükten sonra budanması gerektiğini belirten nar üreticisi Salih Taşkın, "Budamanın zamanlaması, gerçekten çok önemlidir. Yurdumuzda budama için en uygun zaman, 15 Kasım-15 Mart tarihleri arasındadır" dedi. 

 

Kiraz'dan Selçuk'a kadar bölgede ağırlıklı olarak erik, nar ve şeftali bahçeleri bulunduğunu belirten Taşkın, budamanın ağacı hem rahatlattığını hem de gençleştirdiğini söyledi. Budamanın ağaçların uyanma zamanından önce yapılması gerektiğini dikkat çeken Taşkın, "Budama, usta kişiler tarafından yapılır. Budama, sadece ağaçların dallarının seyreltilmesi değildir. Eğer yanlış budama yaparsanız ağaçtan yeterli meyve alamayabilirsiniz" diye konuştu.


"Her zaman ideal değildir"

 

Bölgede çok miktarda zeytin ağacının da bulunduğunu belirten Taşkın, "Üreticiler, budama ile ilgili mutlaka bilimsel bilgi desteği almalı. Bu tür bilgiler, ilçe tarım müdürlüklerinde veriliyor. Bir meyve ağacının doğal şekli, meyve üretebilmesi için her zaman en ideal şekil değildir ve bu şekillendirme süreci ne kadar erken başlarsa yapılan iş de o kadar yararlı olur" ifadelerini kullandı.

 

Onur Şahan

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terhisine 38 gün kala kayboldu
Terhisine 38 gün kala kayboldu
Yerel esnafa tam destek
Yerel esnafa tam destek