Advert
Advert

Torbalı'dan Avrupa'ya balık döner ihraç edilecek

Torbalı'dan Avrupa'ya  balık döner ihraç edilecek
Torbalı'dan Avrupa'ya  balık döner ihraç edilecek Küçük Menderes
Bu içerik 299 kez okundu.

Torbalı'daki bir fabrikada üretilen ve ihracat için gerekli izinleri tamamlanan balık döner, Avrupa ülkelerine satılacak. İlk olarak İstanbul'da butik olarak balık döner üretimine başlayan "Tek Balık Döner" adlı firmanın yetkilileri, yaklaşık dört yıllık araştırma ve geliştirme çalışmasının ardından seri üretim kararı aldı. Yaklaşık yedi ay önce Torbalı ilçesine yatırım yapan firma, yaklaşık 1800 metrekare kapalı alanda "balık döner" ve "balık burger" üretimine başladı. Yurt dışında gerekli irtibatları sağlayıp ihracat izinlerini alan firmanın yetkilileri, balık döneri Avrupa piyasasında satışa sunacak. 

Tek tek cımbızla temizleniyor

Balık dönerde genellikle somon ve uskumru tercih ediliyor. Sıfırın altında 18 derecede muhafaza edilen balıklar, çözülme işlemi için 4 derecede yaklaşık sekiz saat bekletiliyor. Daha sonra balıkların kafa, kuyruk ve kılçık kısmı kesiliyor ve temizliği yapılıyor. Ardından kadınlar tarafından kılçıkları tek tek ayıklanan balıklar, yeniden yıkama işlemine tabi tutuluyor. 

Firmaya özgü ve içerisinde baharat bulunan organik tozla marine edilen balıklar, daha sonra tek tek döner şişine geçiriliyor.

"Hedef, tüm dünyaya balık döner yedirmek"

Tek Balık Döner Fabrika Müdürü Merve Altınsoy, Türkiye'de daha önce butik olarak balık döner denemelerinin yapıldığını söyledi. Balık dönerin herkesin dikkatini çektiğini ifade eden Altınsoy, "Balık döner olur mu?' diye tepkiler aldık ancak yiyen bir daha yiyor. Bizim özel bir marinasyonumuz var. Bunun sayesinde balığın kokusunu kestik. Ayrıca parçalanma ve dağılma gibi durumları minimize ettik. Bu marinasyonun içinde baharatlar bulunuyor. Kesinlikle katkı maddesi yok" diye konuştu. 

Şu an şubelerden satış yaptıklarını dile getiren Altınsoy, zincir marketlerden ve yurt dışındaki döner satan büyük firmalardan talep geldiğini söyledi. Pazar arayışına yeni başladıklarını belirten Altınsoy, "Balık dönerde asıl hedefimiz ihracat. Bu konuda gerekli denetimler tamamlandı. Çok kısa süre içinde ihracata başlayacağız. Çekya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerden teklif var. Türkiye'de balık tüketimi, Avrupa'ya göre çok az. Bu yüzden Avrupa'dan daha büyük bir pay alacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz, bu ürünü bütün dünyaya yedirmek" dedi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
İsimler belli oldu
İsimler belli oldu