Advert
Advert

Sorunların çözümü için ÖTO'dan bakanlığa ziyaret

Sorunların çözümü için ÖTO'dan bakanlığa ziyaret
Sorunların çözümü için ÖTO'dan bakanlığa ziyaret Küçük Menderes
Bu içerik 315 kez okundu.

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile bir araya geldi. "Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sektörü Dış Ticaret Kapasitesinin Arttırılması URGE Projesi” kapsamında yapılan faaliyetlerle ilgili görüşüldü ve sektörün sorunları hakkında konuşuldu.
 

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, görüşmeyle ilgili detayları şu şekilde iletti: "Başarılıyla devam eden URGE projesinin raporunu bakanlığa sunduk. Yaptığımız faaliyetleri ve ilerleyen aylarda yapacak olduğumuz faaliyetleri anlattık. Bu konularla ilgili de gereken desteği görecek olmaktan mutlu olduk. Süs bitkileri sektöründe karşılaştığımız bazı sıkıntılar vardı, bunları da sayın bakan yardımcımıza aktardık.”

 

Üç temel sorun anlatıldı
 

Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Süs bitkileri sektöründe KDV oranının %18 olması, sektördeki kayıtlı satışları olumsuz etkilemektedir. Tarımsal üretim ve bandrolsüz üretim olduğu için yapılan satışların kayıt dışı olması gibi problemler oluşabiliyor. Bu noktada da ülkemiz için vergi kaybı oluşabilmekte. Bu durum, aynı zamanda üreticiyi ve alıcıyı da etkileyebilmektedir. KDV oranının en azından %8'lere indirilmesi, sektördeki kayıt dışı satışların önüne geçebileceği gibi sektörle ilgili durumun da doğru analiz edilmesini sağlayacaktır. Hukuki uyuşmazlıklar da ortadan kalkacaktır.

 

Süs bitkileri ve fidancılık sektörü, bakanlıkta tohumculuk sektörünün altında değerlendirilmektedir.
Süs bitkileri ve fidancılık için bakanlıkta ayrı bir sektör birimi oluşturulursa kendi sorunlarının çözülebilmesi hızlanacak ve kendine özgü yönetmeliği olacaktır. Böylelikle sektörle ilgili konular daha hızlı ilerleyecek. Son zamanlarda sektör yurtiçinde daralmaya gitmekte, bu nedenle ihracata yönelmek gerekmektedir. Süs bitkilerinde ihracatın tarımsal destekleme kapsamına alınması konusunu da görüştük.”

 

Bakanlıktan destek sözü
 

Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise süs bitkileri ve fidancılık sektörüne hakim olduğunu, iletilen bu sorunları çok iyi bildiğini söyleyerek, "Bu üç problemin öncelikli olarak çözüme ulaştırıldığında sektör adına hem daralmanın önüne geçilebileceğini hem de yeni bir vizyon kazandırılması adına önemli bir adım olacağını düşünmekteyim. Bu konuda gerekli çalışmaları bakanlık olarak yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

Büşra Boyar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ovakent’te trafik kazası
Ovakent’te trafik kazası
MHP İzmir yönetimi Tire'de toplandı
MHP İzmir yönetimi Tire'de toplandı