Advert
Advert

1500 yıllık mühendislik harikası

1500 yıllık mühendislik harikası
1500 yıllık mühendislik harikası Küçük Menderes
Bu içerik 482 kez okundu.

Torbalı Metropolis arkeoloji kazılarında keşfedilen yeni yapı, eski çağ mimarlığı ve mühendisliği ile ilgili önemli bilgilere ulaşılmasını sağladı. Yaklaşık 400 m²’lik alana inşa edilen bina, Roma İmparatorluğu’nun son yıllarında Metropolis’te ihtişamlı bir yaşamın izlerini taşıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izin ve katkıları ve Sabancı Vakfı’nın desteğiyle Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında yurt içi ve yurt dışındaki farklı üniversitelerden bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Metropolis Antik Kenti Uluslararası Arkeoloji Projesi'nin 2019 kazılarında daha önce bilinmeyen yeni bir yapı keşfedildi.

Başka bir yapının üzerinde

Çok iyi korunmuş durumda bulunan bina, kentte yaşayan ustaların ileri düzeyde mimarlık ve mühendislik bilgisine sahip olduğunu da gözler önüne seriyor. Yapıya girişin sağlandığı geniş avlunun mermer döşemelerinin altında ortaya çıkarılan geometrik bezemeli mozaikler, binanın yıkıcı bir depremle zarar gören başka bir yapının üzerine inşa edildiğini ortaya koyuyor.

Bugünkü sistem kullanılmış

Yeni bulunan binanın içinde Metropolis’teki iki büyük hamam kompleksinin aksine özel kullanıma hizmet eden ve “Balneum” olarak adlandırılan küçük bir hamam keşfedildi. M.S. 4. ve 5. yüzyıllarda inşa edilen Metropolis Balneumu’nun küçük mekanları ve ancak bir aileye hizmet verebilecek kapasitesi ile varlıklı bir Metropolislinin ya da Metropolis’te yaşayan bir yöneticinin mülkü olduğu tahmin ediliyor.

Balneumun mermer avlusunun bir yanında en çok 3-4 kişinin kullanabileceği bir havuz bulunuyor. Bu havuzdan tamamı renkli mermerlerle kaplanmış havuzlu ön odaya geçiliyor. Bu oda, dar bir kapı ile girilen ılık odaya geçişi sağlıyor. Buradan da Balneumun merkezi yıkanma kısmı olan ve içinde küvet şeklinde iki ya da üç yıkanma bölmesi bulunan en sıcak odasına geçiliyor. Bu odanın yanında yine ısıtılan ancak hiçbir su bağlantısı olmaması sebebiyle ıslak mekan olarak değerlendirilmeyen bir başka oda bulunuyor. Bu odanın günümüzdeki saunalar ile karşılaştırılabilecek bir terleme odası olduğu düşünülüyor. Kazı ekibi, sıcak oda ile birlikte günümüzden yaklaşık 1500 yıl önce mekanın yerden ve duvardan ısıtıldığını gösteren eşine az rastlanır mühendislik harikası sistemi de sağlam olarak tespit etti.

"Son derece gelişmiş faaliyetler"

Sabancı Vakfı’nın Metropolis Antik Kenti kazılarına 16 yıldır destek verdiğini hatırlatan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Kültürel mirasımıza sahip çıkmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetler kapsamında desteklediğimiz Metropolis kazı çalışmalarında 2019 yılında ortaya çıkan ihtişamlı yeni bina ve bu binada yer alan özel hamamın gelişmiş ısıtma sistemi, bundan 1500 yıl önce ismine yakışır biçimde son derece gelişmiş mühendislik faaliyetleri gerçekleştirildiğini gözler önüne serdi. 

Sabancı Vakfı olarak destek verdiğimiz kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan yapı ve buluntularla her yıl antik çağlarda bizimle aynı toprakları paylaşan insanların hayatlarına bir pencere açılıyor. Her yıl bu pencereden bakmanın heyecanını yeniden yaşıyoruz” diye konuştu.

"Bir kez daha kanıtlandı"

Metropolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek de, “Metropolis’te 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz kazılarla ortaya çıkardığımız buluntularla 1500 yıl önce Anadolu’da ne kadar gelişmiş medeniyetlerin yaşadığını bir kez daha kanıtlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Balneumda keşfettiğimiz gelişmiş ısıtma sistemi, kentin ve kent halkının o dönem yaşamına dair önemli ipuçlarını ortaya koyuyor.

Kentin ileri gelenlerinden birine ait olduğunu düşündüğümüz özel hamam yapısı, bugün dahi çok gelişmiş kabul edebileceğimiz bir ısıtma sistemine sahip olduklarını, temiz ve kirli suyun birbirine temas etmeden geçmesini sağlayan bir mühendislik çalışması yapıldığını gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz kazılarla ortaya çıkardığımız yeni bina ve içinde bulunan yapının da birer parçası olduğu çok önemli bir yapı topluluğunu gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi