Advert
Advert

Bir tepki de vekilden

Bir tepki de vekilden
Bir tepki de vekilden Küçük Menderes
Bu içerik 539 kez okundu.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, binlerce yıldan beri üretilen, kutsal ürün olarak kabul edilen incir ve zeytin ile dünyaca ünlü sultaniye üzümü ve kestanenin jeotermal enerji santrallerinin bıraktığı atık ve yarattığı hava koşullarından olumsuz etkileneceğini kaydetti.

Bu kadar büyük ölçekli bir alanda jeotermal aramaları yapılmasının çok ciddi ve geri döndürülemez sonuçlar doğuracağını vurgulayan Kılıç, mevcut jeotermal santrallerinin Aydın, Buharkent, Kuyucak, Germencik, Manisa, Salihli ve Alaşehir'de tarıma çok büyük zararlar verdiğini anımsattı. CHP’li Kılıç, tarım bölgelerinin kesinlikle jeotermalden etkileneceğini ifade ederek, “Çünkü bu kadar büyük alanların tarım bölgelerine denk düşmemesi mümkün değil. Jeotermal santralleri, bor ve hidrojen sülfür nedeniyle tarıma olduğu kadar insan sağlığına da ciddi zararlar vermektedir. Bu işletmelerin olduğu yerlerde kanser vakalarının artışı da söz konusu olabilmektedir” dedi.

Tire için kırmızı alarm

İhaleye çıkarılan Tire ilçesindeki altı jeotermal sahasının ilçenin toplam tarımsal alanının yüzde 65’i kadar büyüklükte olduğunu dile getiren Kılıç, “Bu kadar geniş bir alanda jeotermal faaliyetleri gerçekleştirilirse Tire Ovası'nda tarım, büyük risk altına girer ve hatta korkarım ki tarım diye bir şey kalmaz. Diğer ilçelerimizde de durum bu boyutlarda. Bu nedenle projeden acilen vazgeçilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kılıç, jeotermal aranacak alanların birçoğunda zeytin ağaçlarının da bulunduğunu belirterek, “Zeytincilik Yasası'na göre zeytin ağaçlarının bulunduğu yerlere bu tür tesisler yapılamaz. Yani kanuna da aykırı bir işlem yapılmak isteniyor” dedi.

İzmir valisine çağrı

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’a seslenen Kılıç, şunları kaydetti: “İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın İzmir’in 16 ilçesinde yer alan 33 jeotermal sahasını kiraya vermek için ihaleye çıkması kararından vazgeçin. Bu ihale sonucu kurulması planlanan jeotermal santralleri, sadece ilimiz için değil, ülkemiz için de çok önemli tarım ürünleri yetiştirilen tarım alanlarımızı bitirir. Zaten yeterli verimi, ürünü alamadığı, geçimini sağlayamadığı için toprağından uzaklaşan çiftçimizi, üreticimizi daha da üzmeyin. Tarım arazilerimizi jeotermale kurban etmeyin. Bırakın çiftçimizin yakasını. Bırakın onlar bizim için, ülkemiz için tarım arazilerini eksinler ve verimli, sağlıklı ürünler elde etsinler. Şehrimiz için bu korkunç karardan vazgeçerek ihalenin yapılmayacağı müjdesini verin güzel İzmir’imize.”

Kılıç, İzmir Valiliğinin geçen yıl da 13 ilçedeki 59 bin 461 hektarlık yüz ölçüme sahip 22 jeotermal sahasını kiraya vermek için ihaleye çıktığını hatırlatarak o ihalede kiralanamayan birçok sahanın ve yenilerinin 14 Kasım 2019'daki yeni ihaleye dahil edildiğini ifade etti.

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi