Advert
Advert

Taze fasulye üretimi artıyor

Taze fasulye üretimi artıyor
Taze fasulye üretimi artıyor Küçük Menderes
Bu içerik 426 kez okundu.

Torbalı’daki üreticiler, bu sene taze fasulye ekim alanını arttırdı. Son açıklanan verilere göre bu seneki taze fasulye ekim alanı, 10 bin 285 dekar olarak belirlendi. İlçedeki verimli arazilerdeki tarımsal üretim, pek çok ili geride bırakıyor. Coğrafyası ve iklimiyle farklı sebze, meyvelerin yetiştirilme olanağı olan ilçede tarımsal faaliyetler, önemli bir geçim kaynağı olarak her yıl büyümeye devam ediyor. Ege Bölgesi'nde domates, tane mısır ve pamuk üretiminde zirvede olan Torbalı’da üreticiler, her yıl en fazla kar bırakan ürüne yöneliyor. Kış mahsullerinin hasadı için geri sayım başlatıldığı ovada alternatif ürünlerin başında gelen taze fasulye ekim oranı da netlik kazandı.

10 bin dekara ekildi

Torbalı’da genellikle domates, pamuk, tane mısır, pırasa, kerevizin başı çektiği belli başlı ürünlerin ekimi yapıyor. Kar oranını arttırmak isteyen üretici, farklı toprak mahsullerinin ilçede ekimini yaparak kazançlarını arttırmaya çalışıyor. Taze fasulye de ağırlıklı olarak ekilen ürünlerine nazaran bıraktığı kar oranı ile üreticilerin tercih ettiği alternatif ürünlerin arasına girmeyi başardı. Geçen sene 9000 dekarlık alana ekilen taze fasulyenin ekim alanı, bin dekar artarak 10 bin dekara yükseldi. Taze fasulyenin ekim alanında son iki yılda büyük oranda artış olduğu kaydedildi.

Üretici, hasattan umutlu

Torbalı Ovası'nda Özbey, Yeniköy ve Ahmetli ekseninde Nisan ayının başında ekimi yapılan fasulyenin hasadı başladı. Taze fasulye üreticilerinden olan Ahmet Özver, "Taze fasulye, ürünler arasında en kısa sürede yetişen mahsullerin arasında yer alıyor. Yüksek kar oranı nedeniyle fasulyeye giderek talep artıyor. Geçen sene bir dönümünden 500 liraya kadar kar ettiğimiz fasulyeden aynı oranda kar etmeyi bekliyoruz. Bu hasat döneminde hasatlık ve verim kaybını azaltacak hastalık yok" diyerek taze fasulye durumunu değerlendirdi.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor