Advert
Advert

‘Esnafın Sesi’ oldu

 ‘Esnafın Sesi’ oldu
 ‘Esnafın Sesi’ oldu Küçük Menderes
Bu içerik 422 kez okundu.

Ödemiş’in tanınan simalarından Adnan Saygılıer, ikinci kitabı ‘Esnafın Sesi’ni çıkardı. Kitabının yayımlanmasının ardından Saygılıer, aynı zamanda program yapımcısı ve sunucusu olduğu TV9 İzmir ile Küçük Menderes Gazetesi’ni de ziyaret etti. Saygılıer, Genel Koordinatörümüz İsmail Atahan Keçeci’ye yeni yayımlanan kitabını hediye etti.

”Esnafın sorunlarını iyi bilen birisiyim”

Saygılıer, 2014 yılında ‘Yöremizin Sesi’ isimli kitabıyla, siyasi liderler, muhtarlar, unutulmaya yüz tutan meslek erbapları ile yaptığı söyleşileri Ödemişli vatandaşlarla buluşturduğu 240 sayfalık kitabının ardından esnaflarla yaptığı söyleşileri paylaştığı 272 sayfalık ‘Esnafın Sesi’ adlı kitabını yayımladı. ‘Esnafın Sesi’ adlı kitabı için beş yıldır uğraştığını dile getiren Saygılıer, ”Ben, esnaf kökenliyim. Pazarcı esnafıyım. Esnaf olduğum için de esnafın sorunlarını iyi bilen birisiyim. Bunun yanı sıra uzun yıllar Bilimum Gıda Maddeleriyle Uğraşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nı da yürüttüm. Bu kapsamda esnafın sorunlarını bildiğimden esnafla söyleşi yapma ihtiyacı duydum. İleriki dönemde yeni bir kitapla daha Ödemişlilerin karşısında olacağım. Bu defa Adnan Saygılıer’in anılarını, siyasi duruşunu anlatacağım” dedi.

”Esnafımız, evlerini zor geçindirmektedir”

Esnafın sesine kulak verilmesi adına gazete söyleşilerini bir kitapta toplamak istediğini belirten Saygılıer, son olarak şunları söyledi: “Kitabımı merak edenler, Küçük Menderes Gazetesi’nden ve As Baharat’tan temin edebilir. Esnaf Odaları’nın verilerine göre, Ödemiş’te esnaf ve aileleri 18 bin kişiyi temsil ediyor. Esnafımız, ekonomik krizlerden ilk etkilenen kesimdir. Önce onların işleri durur ve siftah yapamadıkları gün sayısı artar. Esnaf ve sanatkarlarımız, ülkenin orta direği olma vasfını hızla kaybetmekte alt gelir dilimine kaymakta, kazancıyla evini zar zor geçindirmektedir. Bu tarz söyleşiler devam etmeli. Gelecek kuşaklarımız, bu tür kitapları incelendiğinde eski ile yeni arasındaki farkı göreceklerdir. Bu söyleşileri yazılı bir aile albümünün yaprakları gibi algılıyorum.”

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor