Advert
Advert

Ödemiş Ticaret Borsası’ndan İstanbul’daki zirveye katılım

Ödemiş Ticaret Borsası’ndan İstanbul’daki zirveye katılım
Ödemiş Ticaret Borsası’ndan İstanbul’daki zirveye katılım Küçük Menderes
Bu içerik 144 kez okundu.

Her yıl iş dünyası için önem arz eden konularda etkinlikler düzenleyerek iş dünyasını karar alıcılarla, akademisyenlerle ve ilgili tüm paydaşlarla bir araya getirmeyi hedefleyen Milletlerarası Ticaret Odası tarafından 100. yılında ekonomik ve teknoloji gelişmeler ışığında inovasyona dayalı iş modelleri kadar büyük rol oynayan ve bu pazarları şekillendiren fikri mülkiyet hakları korunması amacıyla TOBB, ICC Türkiye Milli Komitesi ile Ankara Üniversitesi Fikri ve Sınai Haklar Araştırma Merkezi işbirliğinde ve TOBB ETÜ’nün desteği ile İstanbul’da düzenlenen “Güçlü Bir Ulusal Ekonomi İçin Fikri Mülkiyet Rolü Zirvesi”ne Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif Aka da katılım sağladı.

“Fikir üretenleri korumalıyız”

Konferansta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Fikir üretenleri desteklerken onları koruyacak politikalar da üretmek zorundayız” dedi. Hisarcıklıoğlu, fikri mülkiyet haklarının ihlalinin de hırsızlığa girdiğini ifade etti.

“Bilgi, en önemli güçtür”

Yapılan inovasyonu, üretilen teknolojiyi, çıkarılan markayı koruyacak altyapı ve düzenlemeler ortaya koyulamadığında Türkiye’yi ileri teknoloji ihracatçısı, küresel markaları olan bir ülke haline getirmenin mümkün olmadığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bizden de Google’lar, Uber’ler, Apple’lar çıksın istiyorsak markamıza, patentimize, teknolojimize, bilgimize, verimize sahip çıkmamız, çaldırmamamız lazım. Çünkü dijitalleşme ile telif hakları da farklı boyut kazanıyor, bunun da gerisinde kalmamak önemli. 21.asırda bilgi, en önemli güçtür. Bilgi, 21. yüzyılın petrolüdür. Aynı petrolde olduğu gibi bulacaksın, çıkaracaksın, işleyeceksin, kullanacaksın, satacaksın. Bakın geçen ay, dünyanın en büyük seyahat şirketi olan 178 yıllık Thomas Cook battı. 20 küsur yıllık booking.com veya hotels.com ise faaliyetini artırarak sürdürmeye devam ediyor çünkü bilgiye hükmediyorlar. Bu yeni dünya, işte böyle bir şey. Teknolojik değişimi dikkate almazsan ayakta kalamıyorsun. Eski olanda direnip yeniye adapte olamazsan yok oluyorsun” ifadelerini kullandı.

 

Şazenuş Keskin

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Ticaret Odası'ndan öğrencilere eşofman yardımı
Ödemiş Ticaret Odası'ndan öğrencilere eşofman yardımı
İklim krizine karşı panel
İklim krizine karşı panel