Advert
Advert

ÖTB Başkanı Aka Özbekistan'daki forumda

ÖTB Başkanı Aka Özbekistan'daki forumda
ÖTB Başkanı Aka Özbekistan'daki forumda Küçük Menderes
Bu içerik 625 kez okundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 4-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Türk İş ve Yatırım Formu’nda Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif Aka da yer aldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasında farklı ülke ama tek millet olduklarını vurgulayarak, “1.1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 560 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ve 160 milyonluk nüfusa sahibiz. Yani bir araya gelince küresel bir güç haline geliyoruz. Öte yandan, birbirimizle olan ticaretimize baktığımızda o kadar da büyük bir hacme ulaşamadığımızı görüyoruz. Altı ülkenin birbiriyle ticareti ancak 9 milyar dolara ulaşabilmiş yani toplam ticaretimiz içinde ancak yüzde 2 pay alabilmiş.Bu rakamı artırmak da yine bizim elimizde. Zira ticaret demek, kalkınma demek, halkların zenginleşmesi demek. İnşallah Türk TSO ile birlikte bu rakam da hızla artacak” dedi.

Türk devletlerinden katılımlar

Foruma TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev, Türk Keneşi Genel Sekreteri Bagdat Amrayev, büyükelçiler, Özbekistan TSO Başkanı Dr. Adham İkramov, Azerbaycan ASK Başkanı Memmed Musayev, Kırgızistan TSO Başkanı Marat Şarşekeev, Macaristan TSO temsilcisi ile Türkiye’nin önde gelen iş adamları ile oda ve borsa başkanları da katıldı.

Şazenuş Keskin

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Ticaret Odası'ndan öğrencilere eşofman yardımı
Ödemiş Ticaret Odası'ndan öğrencilere eşofman yardımı
İklim krizine karşı panel
İklim krizine karşı panel