Advert
Advert

Pazarın en pahalısı sarımsak oldu

Pazarın en pahalısı sarımsak oldu
Pazarın en pahalısı sarımsak oldu Küçük Menderes
Bu içerik 335 kez okundu.

 

Torbalı’daki semt pazarlarında kış sebzeleri yerini alırken tezgahlardaki zam rekortmeni ise sarımsak oldu. Sarımsağın kilo fiyatı 40 lira olurken pazar esnafı, önümüzdeki aylarda fiyatın daha fazla yükseleceğini belirtti.

İlçede her sezon birbirinden farklı sebze ve meyve hasatları yapılıyor. Sanayi yatırımlarına rağmen ilçedeki tarım faaliyetleri artarak devam ediyor. Hasadı yapılan ürünler, iç ve dış pazarlarda alıcı buluyor. İlçenin verimli topraklarında hasadı yapılan mahsuller, semt pazarlarının dışında fabrikalarda ham madde olarak da kullanılıyor. Torbalı Ovası'nda yetiştirilen ürünlerin çeşitliliği, pazar tezgahlarında da kendini gösteriyor. Semt pazarlarında belirli dönemlerde ürün azlığı nedeniyle fiyatlarda rekor kırılırken bu haftanın en pahalısı da sarımsak oldu.

Kilosu 40 lira

Torbalı’daki semt pazarları, ürün ve fiyat çeşitliliği konusunda İzmir merkezinde kurulan pazarları geride bırakıyor. İlçedeki pazarlara gelen ürünlerin yakın noktalardan getirilmesinden dolayı fiyatları ucuz oluyor. Ayrıca üreticilerinin kendi ürünlerini de getirmesiyle birlikte pazarlardaki ürün çeşitliliği de artıyor. Semt pazarlarında yazlık sebze ve meyvelerin yerini kışlık ürünler almaya başladı. Hasadı biten mahsullerinin fiyatları da yükselmeye başlarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 Eylül Dönemi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre yüzde 42.58 ile fiyatı en fazla yükselen ürün olan sarımsak, Torbalı’daki semt pazarlarının en pahalısı oldu. Sarımsağın kilosu, 40 liradan alıcı buluyor.

Fiyatının artması bekleniyor

İlçeye Gaziantep'ten gelen sarımsağın fiyatını görenler, tane ile almaya başladı. Sarımsak fiyatının daha fazla artacağını dile getiren pazar esnafı Mustafa Karataş, "Sarımsağın hasadının bitmesiyle fiyatında büyük oranda bir artış oldu. Şu an fiyatı 40 ila 50 lira arasında değişiyor. İnsanlar, fiyatından dolayı tane ile almaya başladı. Sarımsağın fiyatının önümüzdeki haftalarda 100 liraya kadar çıkmasını bekliyoruz. Sarımsak fiyatlarının düşmesi, ancak yeni hasat döneminde olur " diyerek sarımsak fiyatları ile ilgili değerlendirme yaptı.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor