Advert
Advert

Gübre kokusu sorun çıkarttı

Gübre kokusu sorun çıkarttı
Gübre kokusu sorun çıkarttı Küçük Menderes
Bu içerik 496 kez okundu.

Torbalı Mahallesi'nde gübre kokusu şikayetlerinin artmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ekipler gelerek inceleme yaptı. Torbalı Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuran, mahalle sakinlerini gübre atımı konusunda uyardı.

İlçedeki tarımsal üretim, pek çok ili geride bırakıyor. Coğrafyası ve iklimiyle farklı sebze, meyvelerin yetiştirildiği Torbalı'da tarımsal faaliyetler, önemli bir geçim kaynağı olarak her yıl büyümeye devam ediyor. Ege Bölgesi'nde domates, tane mısır ve pamuk üretiminde zirvede olan ilçedeki üreticiler, belirli kurumlardan hibe desteklerini de alarak üretimi artırıyor. Genellikle yeni ekilen ürünlerden daha fazla verim almak isteyen üreticilerin arazilerine hayvan gübresi atmaya başlamasıyla Muratbey ve Torbalı mahallelerinde koku sorunu başlıyor. Torbalı Mahallesi'nde koku sebebiyle incelemeler yapıldı.

Bakanlıktan ekip geldi

Çiftçinin verimi artırmak için tarlasında kullandığı hayvan gübresi, çevreye de kötü kokular saçıyor. Özellikle yerleşim yerlerine yakın tarlalar, bölge sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Tarım arazileriyle iç içe olan Torbalı Mahallesi'nde gübre kokusu şikayetlerinin artmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ekipler geldi. Mahallede incelemelerde bulunan bakanlık personeli, şikayetlerin görüldüğü bölgelerde incelemeler yaptı.

Torbalı Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuran'a arazilerine hayvan gübresi atarak kokunun yayılmasına neden olan üreticiler hakkında sorular soran ekip, incelemelerinin ardından mahalleden ayrıldı. Kokudan dolayı kimseye cezai işlem uygulanmadığı öğrenildi.

Üreticilere çağrıda bulundu

Torbalı Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuran, yapılan incelemeye değinerek, "Mahallemizin bazı noktalarındaki arazilerde tarım yapılıyor. Zaman zaman gübre atımından çıkan kokudan rahatsız olanların şikayetlerinin akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan incelemeye geldiler. Yerleşim yerlerine yakın tarım arazilerine hayvan gübresi atmak suç. Hayvan gübresi yerine kokusuz sanayi tipi gübreler atılması gerekiyor. Torbalı Mahallesi'nde tarım yapanları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum" diyerek sözlerine nokta koydu.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gardiyan     2019-10-07 Artık insan olarak karar verin; kimyasal mı? - organik mi?... Siz kararınızı verdiğinizde çiftçiler üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor