Advert
Advert

"Öğretmen kazanırsa toplum kazanır"

Küçük Menderes
Bu içerik 444 kez okundu.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ödemiş Baş Temsilcisi Tayfun Bengi imzasıyla bir açıklama yapıldı. '5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun' başlığını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmesinden bu yana 5 Ekim, her yıl tüm ülkelerde Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Eğitim Sen, kurulduğu tarihten bu yana Türkiye’den Eğitim Enternasyonali’ne üye tek sendikadır ve bundan dolayı da 5 Ekim’i Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlamaktadır.

Dünya Öğretmenler Günü’nün 5 Ekim tarihinde kutlanmasının nedeni, uluslararası öğretmen örgütlerinin de katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ortak olarak önerilen Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları'nın devletlerarası özel bir oturumda kabul edilmesidir. Dünya genelindeki tüm öğretmenler için önemli olan bu tarihi kararla öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım atılmıştır. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararların yıl dönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır.

"Yükümlülükler yerine getirilmiyor"

Tavsiye Kararları, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına karşın Türkiye’nin yıllardır belgenin içeriğinde bulunan konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemek mümkün değildir. Türkiye’de öğretmenler, 2019 yılında da 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü hukuksuz şekilde ihraç edilen öğretmenlerin öğrencilerine kavuşmayı beklediği, açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin devam ettiği, ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 700.000’e ulaştığı, sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz ve aynı işi yaptıkları kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olmadan çalışmak zorunda kaldıkları, ekonomik kriz karşısında yaşamlarını güçlükle sürdürdükleri koşullarda karşılamaktadır.

Mesleki saygınlıkta da gerileme

Yaşamın olduğu her yerde eğitim emekçileri vardır. Öğretmenler, kimsenin yaşamak istemeyeceği en ücra yerlerde her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır.

"Bir değişim olmadığı ortada"

MEB, eğitime yönelik politika ve uygulamalardaki başarısızlığını sorgulamak yerine her fırsatta sistem değişikliğine giderek sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de mağdur etmektedir. 2023 Vizyon Belgesi ile eğitimde dönüşüm yaşandığına dair bir algı oluşturulmaya çalışılsa da aslında hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz açısından bir değişim olmadığı ortadadır. Öğretmenliğe alım ve istihdam sisteminde bir değişiklik söz konusu değildir. Öğretmenlerin çalışma koşulları, mali hakları ve kendi emekleri ile ilgili karar alma haklarında en ufak bir ilerlemeden bahsedilemez. Durum böyle iken hamasi nutuklar, öğretmenlerin kendilerini ve mesleklerini değerli hissetmelerini sağlamamaktadır.

Tüm eğitim emekçilerine çağrı

Tüm öğretmenlerimiz, en ağır koşullarda dahi mesleklerini çocuğun üstün yararını temel alarak gerçekleştirmektedir. Çocuklarımızın nitelikli kamusal eğitimden eşit yararlanabilmesi için öğretmenlerimizin statüsünün güçlendirilmesi gerektiği açıktır. Çağrımız tüm öğretmenlere, eğitim ve bilim emekçilerine. Gelin haklarımız, emeğimiz ve geleceğimiz için birlikte mücadele edelim. Biliyoruz ki öğretmen kazanırsa toplum kazanır, öğretmen kaybederse hep beraber kaybederiz.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü; haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimiz için mücadele günüdür."

Öte yandan yarın Zeytinlik (Gölcük) Gölland Tesisleri'nde Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle kahvaltı düzenlenecek. Bütün öğretmenlerin ve öğretmen dostlarının davetli olduğu açıklandı.

 

Büşra Boyar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor