Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Ödemiş kurtuluşunu kutladı

Ödemiş kurtuluşunu kutladı
Ödemiş kurtuluşunu kutladı Küçük Menderes
Bu içerik 385 kez okundu.

Ödemiş’in düşman kurtuluşunun 97. yıl dönümün, düzenlenen tören ile kutlandı. Hükümet Konağı önünde gerçekleşen tören, burada bulunan Atatürk Anıtı'nın önüne çelenk bırakılması ile başlayıp bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Saat 10.00’da başlayan törende Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in konuşmasının ardından efe gösterileri yer aldı. 

Yapılan törene Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, ilçe protokolü, Ödemiş İlkkurşun Efeler Derneği, Ödemiş Muharip Gaziler Derneği, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti liderleri ve vatandaşlar katılım sağladı.

Günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma gerçekleştiren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü büyük bir kıvançla ve coşkuyla kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun. Bugün 3 Eylül. Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta karış karış tüm Anadolu’da tutuştuğu, Afyon Ovası'nda 30 Ağustos’ta alevlerin sele dönüştüğü, 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' diyenlerin vatan uğruna süngünün üstüne bedenleri attıkları gündür. Bugün, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan kurtuluş mücadelesinde esareti tarihin hiçbir anında kabul etmeyen, karakteri yüksek Türk milletinin Ödemiş’e imtihan olduğu gündür. Hasan Tahsin’in deyişiyle ‘Sen başla, bitiren olur.’ dediği gündür bugün.

"O günkü coşkuyla yaşıyoruz"

Bugün, 'Ya istiklal ya ölüm' diyenlerin yani bizlerin bu topraklarda yaşayabilmesi için ölümü seçtikleri gündür. Bugün, Ödemiş dağlarında çiçeklerin açtığı gündür. Bu kutlu gün, bu buram buram şehit kokan gün, vatanımızın kıymetini bilenlere, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilal ve yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi Türk Milleti olanlara kutlu olsun. Bugün, Ödemiş'imizin gurur günüdür. Bugün, yok edilmek istenen Türk milletinin işgalden istiklale kanı ve canıyla yazdığı unutulmaz destanın 97. yıl dönümüdür. Bu yıl dönümünü o günkü coşkuyla yaşıyoruz ve kutluyoruz.

Bize bu bayrağın altında hür bir şekilde yaşamayı sağlayan ve bu uğurda canlarını hiçe sayan vatan evlatlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ödemiş, Mayıs 1919’da düşmana karşı biraraya gelerek ilk kurşunu atan, sivil halk bilincinden oluşan, Kuva-yı Milliye hareketini başlatan, işgal güçlerine karşı çıkılabileceği düşüncesinin tüm ülkede dalga dalga yayılmasını sağlayan bir kenttir. Bu sebepledir ki Ödemiş’in düşman işgalinde gösterdiği direnişi ve 3 Eylül kurtuluş tarihi, sadece bir kentin kurtuluş tarihi değil, aziz milletimizin topyekun bir şekilde verdiği bağımsızlık mücadelesinin sona erdiği tarihlerden birisidir” diye konuştu.

"Ödemişlilere hayırlı uğurlu olsun"

Başkan Eriş, Tv9İzmir ve Küçük Menderes mikrofonlarına yapmış olduğu özel konuşmasında ise, “3 Eylül, 97. kurtuluş yıl dönümümüz. 97 yılın hatıralarını, izlerini taşıyor. Her yıl daha bir anlamlı hale geliyor. 3 Eylül’ün bizim için en önemli anlamı, 31 Mayıs’ı 1 Haziran 1919’a bağlayan gecede ilk kurşunun burada atılmış olması ve onun 3 Eylül ile sonuçlanması, bizim için bir onur kaynağı. O süre içinde yine bölgemizde kurulan yiğit ordusu ve onların ilk direniş hareketi, daha sonrasında yaşattıkları onurlu direniş, özellikle Atatürk’ün yanında yer alarak Kurtuluş Savaşı’nda ayaklandırmaları bastırmak için gidiyor olmaları da bizim için daha da bir anlamlı. Diliyoruz ki 100. yılında da yine aynı coşkuyla kutlarız. Ödemiş’in kurtuluşu, Ödemişlilere hayırlı uğurlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını buradan minnetle, sevgiyle ve şükranla anıyoruz” dedi.

Büşra Boyar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler