Advert
Advert

"Buraya aşık olup dönemeyen çok insan var”

‘Mahallemizin Sesi’ köşesinin bu haftaki konuğu, Birgi Mahallesi Muhtarı Mutlu Sulukan

Küçük Menderes
Bu içerik 616 kez okundu.

‘Mahallemizin Sesi’ köşesinin bu haftaki konuğu, Birgi Mahallesi Muhtarı Mutlu Sulukan oldu. Sulukan, Birgi Mahallesi’nin Ödemiş için ne kadar özel olduğunu ve muhtarlık görevinin ne kadar kutsal olduğunu anlattı.

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Evliyim. İki çocuk sahibiyim. Doğma büyüme Birgiliyim. Aynı zamanda Birgi Seyahat Kooperatif Başkanıyım. Birgi-Ödemiş arası çalışan dolmuşlarda hattım var. 31 Mart Seçimleri'nde muhtarlık görevine getirildim. Halkım beni bu göreve getirdiyse ben de bu görevi layıkıyla yapmaya çalışacağım.

Muhtarlık görevi sizce nasıl?

Muhtarlığı çok seviyorum. Can-ı gönülden yapıyorum. Çevreyi çok daha iyi gözlemleyebildiğim ve kendime artı şeyler de katabildiğim bir koltuğa oturdum. İnsanlara yarar sağlayabilmek, onların sesi olabilmek de ayrıca mutluluk verici. Bu, muhtarlıkta ilk dönemim ancak daha önce azalık yaptım. Muhakkak eksiklerimiz, acemiliklerimiz olacak ancak halkımla beraber aşacağım.

Bir mahalle muhtarı olarak en sık karşılaştığınız sorun nedir? Çözüm odağı olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

Şu anda fazla sorunumuz yok. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kurumlarla aramız çok iyi. Gerektiğinde ulaşım sağladığımız kurumlar, anında tüm problemlerimizi çözüyor. Yalnızca İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mahallemizin belli noktalarında kazılan yerler var. Henüz o kazılan alanlarla alakalı herhangi bir çalışma yapılmıyor.

Mahallenizde göç ve nüfus artışı oranlarında değişiklik gözlemliyor musunuz?

Mahallemiz, kışın daha kalabalık ancak yaz aylarında biraz daha sakiniz. Mahalle sakinlerimiz, bahar döneminde bahçe ve yaylalara göç eder, kış döneminde ise yeniden Birgi’ye yerleşir. Bununla beraber dışarıdan buraya yerleşen de çok fazla vatandaşımız bulunuyor. Hafta sonları zaten çok kalabalığız. Burayı ziyaret edip aşık olup dönemeyen evini barkını satıp buralara yerleşen çok kişi var. Şu anda Birgi Mahallesi’nin yaklaşık olarak 2500 civarı nüfusu bulunuyor.

Mahallenizin geçim kaynakları nelerdir?

Mahallemizde genel olarak tarım ve hayvancılık işleriyle geçinen vatandaşlarımız bulunuyor. Bununla beraber incir, kestane kapsamında da öncü mahalle olduğumuzu söyleyebilirim.

Ödemiş Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?

Ödemiş Belediyesi ile ilişkilerimiz çok güzel. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, sağ olsun her dediğimizi yapmaya çalışıyor. Birgi’miz, tarihi ve kültür mirası olarak Ödemiş için çok değerli olduğundan istediğimiz hemen yerine getiriliyor.

İZSU ile ilişkileriniz nasıl?

Birgi’nin altyapısı, bu konuda yeni olduğundan çok fazla sıkıntı yaşamıyoruz ancak eski noktalardaki patlaklarda özellikle yaz dönemlerinde gecikme oluyor. Bu konuda İZSU’ dan biraz daha anlayış bekliyoruz.

Park bahçe bakımı ve dizaynı konusunda çalışmanız var mı?

Park bahçe kapsamında önümüzdeki günlerde çalışmalarımız olacak. Budama dönemine henüz girdiğimizden bakıma başlayamadık. Şu anda Birgi Mahallesi’nde beş parkımız bulunuyor. Bakımları düzenli olarak yapılıyor. Çocuk oyun alanlarının da düzenlenmesi yapılıyor. O konuyla alakalı da sıkıntımız yok. Burada Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası da olduğundan gerekli çalışmaları birlikte yürütmekteyiz.

Mahallenizdeki ibadet ve eğitim yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mahallemizde İmam-ı Birgivi Hazretlerimiz, Ulu Camii, Karaoğlu Camii ile Derviş Ağa Camii olmak üzere dört farklı noktada ibadethanemiz bulunmakta. Misafirlerimiz geldiğinde ziyaret edebiliyor. Bunun yanı sıra tüm camilerimiz, şu an faal vaziyette çalışıyor. Okul kapsamında ilkokul, ortaokul ve liseye sahibiz. Daha önce Sağlık Meslek Lisesi olan lisemiz, Fazıl Alpay Mesleki Teknik Lisesi oldu. Yatılı olmadığından öğrencilerimiz, dışarıdan taşıma ile geliyor. Lisenin yatılı kısmı olabilir diye düşünüyorum.  Ayrıca lisemizde yemekhane kısmı ve kapalı spor alanı olması da çok güzel olurdu.

Birgi yolundaki kazaların sebeplerini neye bağlıyorsunuz?

Birgi yolu, 2013 yılında sıcak asfaltla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Yol çok güzel ama insanlarımız bilinçsiz. Gece alkol kullanıp hız yapanlar, yol geniş diye yarış içine girenler, kazalara sebebiyet veriyor. Yol kenarında bulunan çukurlara mazgal da koysanız bu bilinçsizlik devam ettiği sürece ne yazık ki bu kazalara engel olamazsınız. Bu kapsamda kazalar, ancak caydırıcı cezalarla çözülebilir.

Çakırağa Konağı iki buçuk yıldır açılmıyor, çözüm yolu arıyor musunuz?

Çakırağa Konağı, ne yazık ki misafirlerimize iki buçuk yıldır kapılarını açmıyor. Yetkililere söylememize rağmen de hala açılmadı. Restorasyon aşamasına geçilmedi. Bütçe de ayrılmadı. Biz, bu konuda Kültür Bakanlığı’na da bir önerge sunduk. Çakırağa Konağı’na emniyet şeridi çekerek en azından dış cephesi izlense gelen misafirimiz geri dönmese bizim için de çok güzel olacak.

Restorasyon çalışmaları var mı?

Şu anda restore çalışmaları yok. Sokak sağlıklaştırma çalışmaları, en son Taşpazar mevkiinde oldu. Şimdi ise İmam-ı Birgivi Sokağı’nda yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra Demir Baba Caddesi’nde de bir restore çalışması başlatılacak. En kısa zamanda restorasyonların başlatılacağına inanıyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Birgi’de 15 Eylül’de İncir ve İpek Böcekçiliği Festivali düzenleyeceğiz. 14 Eylül’de ise konser düzenlenecek. Tüm halkımızı ve Ödemişlileri konsere bekliyoruz.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"