Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Makineleşmeye talep arttı

Makineleşmeye talep arttı
Makineleşmeye talep arttı Küçük Menderes
Bu içerik 255 kez okundu.

Torbalı'da her yıl ekimi en çok gerçekleşen ürünler arasında ilk sırada yer alan domates hasadında son viraja girildi. 2017 yılında 447 bin 102 ton sebze ve 73 bin 910 ton meyve üretiminin gerçekleştiği ilçede sebze üretiminin 332 bin 838 tonunu sadece domates oluştururken 2018 yılında bu ürüne yönelen üreticiler, ekimi 44 bin 810 dekar alana yaydı. Özellikle son dönemde ihracat rakamlarının rekor seviyelere ulaşmasında önemli bir rol üstlenen ovanın şampiyonu, çiftçinin her yıl olduğu gibi bu yıl da umudu oldu. Üreticilerin hasat süresi boyunca domatesleri tarım işçileri yerine makine ile toplatmaya ağırlık verdiği öğrenildi.

Domatesler, makine ile toplandı

İlçedeki tarımsal faaliyetlerde her yıl makineleşmeye talep artıyor. Ekim döneminde makine ile naylon altı ekim yaparak damla su boruları döşeyen çiftçiler, hasatta farklı bir yönteme başvurmaya başladı. Bu bağlamda Torbalı'ya geçtiğimiz yıllarda domates toplama makinesi getirildi. Makine, günde 300 ton domates toplama kapasitesine sahip. 300 işçinin bir günde yaptığı işi gerçekleştiren bu makine ile domates hasadı, artık çok daha hızlı ve kaliteli olarak gerçekleştiriliyor.

Hızlı ve kaliteli hasat

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, "Torbalı'da bu yıl 45 bin dekarın üzerinde domates üretimi yapıldı. Domates hasat makinesi, günlük 300 ton domates toplama kapasitesine sahip. 300 kişinin bir günde yaptığı işi tek başına gerçekleştirdi. Domates üreticilerimizin makineli hasada olan ilgilileri, her geçen yıl artarak devam ediyor. Makineli hasat, hem toplama maliyetini düşüyor hem de kaliteyi artırarak hızlı oluyor" diye konuştu.

İlker Özekli

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler