Advert
Advert

Küçük Menderes çığlık atıyor

Küçük Menderes çığlık atıyor
Küçük Menderes çığlık atıyor Küçük Menderes
Bu içerik 241 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes Nehri'nin kirliliği, gündemde kalmaya devam ediyor. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kendi seslendirdiği video ile sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Hüzünlü bir Eylül başlangıcı oldu bizim için. Üzüldük, hem de çok. Balıklarımız ölüyor. Kurtarmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Belediyesi çalışanları uğraşıyor ama nafile. Bu iş, artık çığırından çıktı. Küçük Menderes çığlık atıyor, geleceğimiz zedeleniyor. Ne demiştik; 'Kaybetmeden önce koruyalım doğayı.' Tüm kamu ve kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini ve bu duyarlığa sahip herkesi bu çığlığa, bu yalvarışa kulak vermeye davet ediyorum. Küçük Menderes çığlık atıyor, beni kurtarın diyor.”

Yedi ilçeye yayılıyor

Ödemiş'in de içinde bulunduğu ve yedi ilçeyi kapsayan Küçük Menderes Nehri'ndeki kirliliğin önüne geçilemiyor. Yazın suların çekilmesi ile birlikte nehrin kirliliği, daha net görülüyor. Çevrede bulunan bazı fabrikaların da atıklarını buraya atması, kirliliğin yanında insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu atıklar, başta nehirde yaşayan balıklar olmak üzere çevrede bulunan canlılara da zarar veriyor.

Planın uygulanmasını istedi

Bozdağlar'dan doğup Selçuk’ta denize kavuşan Küçük Menderes Nehri’nin kirlilik sorununun çözümü için 2016 yılında hazırlanan Küçük Menderes Havzası Kirlilik Önleme Eylem Planı’nın daha etkin şekilde uygulanmasını isteyen AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Küçük Menderes Nehri’nde sürdürülen temizlik çalışmalarının takipçisi olacağını dile getirmişti. Küçük Menderes'teki kirlilik için bütün ilçe belediyelerine ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulunan Kaya'nın bu çağrısına başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere diğer belediyeler de olumlu olarak dönüş yapmaya devam ediyor.

Şazenuş Keskin

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suya yüzde 900 zam!
Suya yüzde 900 zam!
Meteoroloji'den sağanak uyarısı
Meteoroloji'den sağanak uyarısı