Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Suya yüzde 900 zam!

Suya yüzde 900 zam!
Suya yüzde 900 zam! Küçük Menderes
Bu içerik 413 kez okundu.

İzmir'de su fiyatlarında 'Orman kanunu' dönemi başladı. İZSU, 1 Eylül'den itibaren orman köylerinde Büyükşehir Belediyesi tarifesine geçti. Uygulamadan mahalle statüsüne geçen 239 eski orman köyü etkilendi. Su faturaları, yüzde 257 ila yüzde 924 oranında zamlandı. El yakan faturaları görenler, neye uğradıklarına şaşırdı. Torbalı'da ise 60 mahalleden 35 tanesi, yeni tarifeden su faturası ödeyecek. İsyan eden köylüler, yetkililerden soruna en kısa zamanda çözüm bulmalarını istiyor.

Bir anda şaşkına döndüler

Torbalı’daki köylerde yaşayan vatandaşların birincil geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık geliyor. Tarıma elverişli topraklar olması nedeniyle köy halkı, kendi yiyeceği sebze ve meyveleri yetiştiriyor, bazı köylüler ise pazarcılık yaparak geçimini sağlıyor. Yeni tasarıya göre 1 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni faturaların Ağustos ayına yansıtılması üzerine Özbey Mahallesi'nde yaşayan Yusuf Kaynar, “Yeni fatura dönemine 1 Eylül'de başlanacağının söylenmesine rağmen zamlı faturalar, Ağustos faturalarına yansıtılmış bile. Köylülerle beraber imza toplayıp İZSU’ya gideceğiz. Bu paraları ödememiz mümkün değil" dedi.

“Soruna çözüm bulun”

1 Eylül itibariyle yeni dönem su faturaları, İzmir’in tarımla uğraşan ilçelerini vurdu. Yeni fatura tarifesinden geri adım atılmazsa Torbalı’nın yanı sıra Menderes, Bayındır, Ödemiş gibi birçok ilçe köylüleri de mağdur olacak. Özbey Mahallesi'nde geçimini tarımla sağlayan Yusuf Kaynar ise, “Yeni dönem faturaları, bizi oldukça mağdur etti. Geçen ay 82 lira gelen faturam, bu ay 433 lira geldi. Yiyeceğimiz sebzeyi ve meyveyi bahçemize dikiyoruz. Bizim gibi yapan yüzlerce köylü var. Ne yapalım şimdi, bahçelerimizi söküp atalım mı? Yoksa kurumalarını mı izleyelim? Bu su fiyatlarıyla biz bahçe falan ekemeyiz. Yetkililer, bu soruna en kısa zamanda çözüm bulmalı” ifadelerini kullandı.

Onur Karagöz

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler