Advert
Advert

Gönüllü kahramanlar alınacak

Gönüllü kahramanlar alınacak
Gönüllü kahramanlar alınacak Küçük Menderes
Bu içerik 123 kez okundu.
Advert

Yaz aylarında meydan gelen orman yangınlarında ülkede on binlerce dekarlık ormanlar kül olmuştu. İzmir’de çıkan yangınlar, bütün ülkenin gündemine otururken çıkan yangınlara karşı itfaiye ekipleri yetersiz kalmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, çıkan yangınlara karşı daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyulduğu için “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik” çıkarma kararı aldı. Önceki gün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik vatandaşlar tarafından yoğun talep gösterilmesi bekleniyor.

Resmi Gazete'de yayımlandı

Torbalı’da ve komşu ilçelerde çıkan yangınlar, bütün ülkeyi derinden yaralamıştı. Bu yaz Torbalı’ya komşu ilçelerde çıkan yangınlara Torbalı İtfaiyesi birçok ekip gönderirken yangınlar da güçlükle kontrol altına alınmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu yönetmelikte vatandaşlarda artık yangınlara müdahale edebilecek. Önceki gün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte orman yangınlarıyla mücadelede görev yapacak gönüllülerin hukuki statüsü, nitelikleri, görevleri, sorumlulukları, eğitimleri, araç gereçleri ve kıyafetleri belirlendi. Buna göre, orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olmak isteyenler, kurulacak komisyonlar tarafından belirlenecek.

Özel kimlik kartı verilecek

Torbalı’da son zamanlarda çıkan orman yangınları nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu yönetmelik kapsamında gönüllülere talebin fazla olması bekleniyor. Orman yangınlarıyla gönüllü mücadele edecek olan vatandaşlar, Torbalı Orman Müdürlüğü'ne başvuru yaparak eğitimlerini alabilecek. Adaylara yangına müdahale, ilk yardım, kişisel koruyucu donanımların kullanımı, iş güvenliği, orman yangınlarında kullanılan araçlarla ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Eğitim sonucunda yapılacak sınavlarda 70 ve üzeri not alarak başarı gösterenler, orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmaya hak ve yeterlilik kazanarak katılım belgelerini alabilecek. Ayrıca bütün aşamaları başarıyla bitiren gönüllülere sertifika ve özel kimlik kartı da verilecek.

 

Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suya yüzde 900 zam!
Suya yüzde 900 zam!
Meteoroloji'den sağanak uyarısı
Meteoroloji'den sağanak uyarısı