Advert
Advert

Beledi dokumaya büyük ilgi

Beledi dokumaya büyük ilgi
Beledi dokumaya büyük ilgi Küçük Menderes
Bu içerik 325 kez okundu.

Tire Belediyesi bünyesinde altı yıldır faaliyet gösteren Kadın Danışma Merkezi'nde Tire'de sadece bir ustası kalan ve yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip 'beledi dokumacılığı' eğitimi veriliyor. Fuar İzmir'de açılışı yapılan 3. Fashion Prime Fuarı'na katılan Kadın Danışma Merkezi'nin standa getirdikleri beledi dokuma tezgahı ilgi görüyor.

Osmanlı padişahlarının kaftanları ile çeyiz sandıklarının zenginlik alameti el işleri, meşhur ipek ipliklerle Tire'deki beledi tezgahlarında dokunmuş yüzyıllar boyu. Tarihi yapılarıyla, el sanatlarıyla değişime boyun eğen kentlere inat ayakta durmayı başaran Tire'de bugün tek bir geleneksel tezgahta ayakta kalmaya çalışıyor ünlü beledi dokuması. Tire'de belediye bünyesinde altı yıl önce faaliyete geçen Kadın Danışma Merkezi, kadınlara psikolojik desteğin yanı sıra iğne oyası, yorgan dikimi, takı, seramik, boncuk gibi el işi kursları da veriyor. Merkezde aynı zamanda yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip beledi dokumacılığı da öğretiliyor. Tire'nin son beledi dokuma ustası Saim Bayrı'nın (86) kızı Gülnur Yaykal'a (45) ve torunu Nurefşan Yaykal'a (27) öğrettiği tarihi zanaat, yok olmaması için şimdi de Tireli kadınlara öğretiliyor.

Sabır isteyen tarzı var

9 Eylül'de Fuar İzmir'de açılışı yapılan Fashion Prime Fuarı'nda bulunan Kadın Danışma Merkezi'nin standındaki beledi dokuma tezgahı, ziyaretçiler tarafından ilgi gördü. 13 ayaklı ve 1300 iplikli, bin bir çeşit desenin oluşturulabileceği geleneksel tezgah, görünümü, el emeği ve sabır isteyen tarzı ile dikkat çekiyor. Fuardaki modern dikiş ve dokuma makinelerinin yanında beledi dokuma tezgahı da sergileniyor.

"İyi ki bu işi yapıyorum"

Merkezde 25 kadına usta öğreticilik yapan Gülnur Yaykal, dededen toruna geçen beledi dokumacılığının jakarlı dokumanın atası olduğunu ifade ederek, "Beledi tezgahının 13 ayağı var. Bu ayaklar sayesinde çerçeveleri hareket ettirerek ağızlarının açılması sağlanıyor. Ayak ile basılan numaralara göre desenler ortaya çıkıyor. Tüm beden kullanılarak yapılan bir zanaat. 1300 tane yarısı siyah, yarısı beyaz iplik var. İpler, 24 adet keşken dediğimiz çerçevenin arasından ayrı ayrı geçiyor ve doğru yerden geçmek zorunda. Karmaşık ve öğrenmesi zor bir sistemi var. Matematiğini çözünce işlemesi daha kolay. Ayaklıkların ve iplerin birbiriyle orantısı, bağlantılı hareket etmesi önemli. Çözgü ipleri siyah beyaz, atkı ipleri istediğiniz renkte olabiliyor. Normal dokuma tezgahlarının iki ayağı olur. Beledi tezgahının 13 ayağının olması, çok farklı desenlerin yaratılmasını sağlıyor. Desenli kumaşların ilk örnekleri beledi dokuma ile yapılmış. Gençler öğrensin, meslek devam etsin diye kurs veriyoruz. İyi ki bu işi yapıyorum ve iyi ki öğretiyorum diyorum" diye konuştu.

Kemal Tutcu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"