Advert
Advert

Beyaz altın hasadına bir hafta

Beyaz altın hasadına bir hafta
Beyaz altın hasadına bir hafta Küçük Menderes
Bu içerik 285 kez okundu.

Torbalılı çiftçilerin en çok tercih ettiği ürünlerden olan pamukta hasat hareketliliği devam ediyor. Pamuk hasadı, tüm ovayı sararken çiftçiler de hasattan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Ovayı beyaza bürüyen pamuk için yapılan teşvik ile bu yıl ekim alanı da geçen yıla göre arttı. Özellikle Pamukyazı, Ahmetli, Yeniköy, Yazıbaşı, Atalan, Subaşı ve Muratbey mahallelerinde yoğun olarak ekilen pamuk, bu sene ovada yaklaşık 50 bin dönümü buldu. Geçtiğimiz yıllara göre devlet desteğinin de artmasıyla birlikte artan üretim, ilçeye önemli gelir kaynağı olacak.

Çiftçi, pamuk veriminden mutlu

Verimli Torbalı Ovası'nda çiftçiler tarafından dört gözle beklenen pamuk hasadı, ovaya hareketlilik getirdi. Geçtiğimiz yıl hemen hemen her mahallede ekilen pamukta bu yıl çiftçi umduğunu bulmaya çalışıyor. 20 Eylül tahinde biçerdöverlerin tarlaya girmesiyle başlayacak olan pamuk hasadının Ekim ayının sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, “Bu yıl pamuk verimi oldukça fazla. Çiftçinin ve bizlerin yüzü gülüyor. Yaklaşık 50 bin dönüme ekilmiş pamuk alanı var. İlçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Herkese bol ve bereketli hasatlar diliyorum” dedi.

Kırmızı örümcek tarlaları vurmadı

Beyaz altın olarak bilinen pamuklar, tarlaya yaklaşık iki ay önce ekilirken hasılatına önümüzdeki hafta başlanması bekleniyor. Pamuğun baş belası olan kırmızı örümceklerin bu yıl Torbalı'daki ürünlere vurmaması da çiftçinin yüzünü güldürdü. Kırmızı örümcek için önlemlerini önceden aldıklarını belirten Yılmaz Girgin, “Kırmızı örümcek, pamuğun baş belası olarak bilinir. Pamuğa zarar veren bu örümcek için çiftçilerimizi bilinçlendirdik ve gerekli tedbirleri aldık. Düzenli olarak kontrollerimizi ve ilaçlama işlemlerini gerçekleştirdik ve tarlalarımıza musallat olmasının önüne geçtik” ifadelerini kullandı.

 

Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"