Advert
Advert

“Her şeyin başı kadın”

‘Mahallemizin Sesi’ köşesinin bu haftaki konuğu, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Elvan Kar oldu.

“Her şeyin başı kadın”
“Her şeyin başı kadın” Küçük Menderes
Bu içerik 420 kez okundu.

‘Mahallemizin Sesi’ köşesinin bu haftaki konuğu,  Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Elvan Kar oldu. Kar, Ödemiş’in ilk kadın muhtarı olmanın gururunu ve üçüncü dönemini gazetemize anlattı.

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Evliyim. İki çocuk annesiyim. Lise mezunuyum. Muhtarlıkta 10 seneyi geride bıraktım ve 4.5 yıl daha Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı yapacağım. 4.5 yıl sonra sağlığım elverirse dördüncü döneme de devam etmek istiyorum.

Muhtarlık görevi sizce nasıl?

Muhtarlık, çok kutsal bir görevdir. Kendinizi özveriyle adayacağınız bir iş diyebilirim. Muhtar olmadan önce muhtarlık işinin bu derece detaylı olabileceğini, özveriyle yapılması gereken bir iş olduğunu bilmezdim. Yükümlü olduğunuz insanlar var. Örneğin, çocuğu okula gidecek ve ihtiyaçları var. Vatandaş size geliyor. Bunları göz ardı edemezsiniz. Hele bir de bu görevin yanında annelik görevi yapıyorsanız “Yapamam” demeniz mümkün olmuyor. Evine ekmek götüremeyen oluyor. Onlar bir kap yemek yapsın diye uğraşıyorsunuz. On senede burada birçok duruma şahit oldum. Hepsini dile getirmem mümkün değil.

Bir mahalle muhtarı olarak en sık karşılaştığınız sorun nedir? Çözüm odağı olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

Yaşadığımız en büyük problem, mahallemizde bulunan park ve bahçelerin bakımsızlığı. Bu noktada Ödemiş Belediyesi’nden park ve bahçelerin bakım çalışmaları kapsamında yazılı talebimizde oldu. Bunun dışında kaldırımlarımız ve yollarımızda da bölge bölge sıkıntılar yaşamaktayız. Yol ve kaldırım sorunları, kısa sürede çözüme kavuşturuluyor. Ancak en büyük derdimiz, parkımız ve bahçelerimiz.

 

Mahallenizde göç ve nüfus artışı oranlarında değişiklik gözlemliyor musunuz?

Mahallemizde ilkokul olmadığı için özellikle eğitim öğretim döneminde nüfus düşüşü yaşanıyor. Bu nüfusta yaşayan vatandaşlarımız, adres değişikliği ile çocuklarını farklı okullara kaydettiriyor. Şu anda bu mahallenin nüfusu 7000 civarında. Ancak kış dönemlerinde adres değişikliği ile 600 civarında vatandaşımızı kaybediyoruz. Bu kapsamda ciddi sorunlarımızdan biri de mahallenin içinde ilkokulumuzun olmayışı. Buradan çocukların taşınarak uzak noktalardaki mahallelerde okuması, ekonomik açıdan da vatandaşlarımızı zora sokuyor. Bu konuyu Milli Eğitim Müdürümüz ile de defalarca görüştük. Ne yazık ki herhangi bir çözüm noktasına ulaşamadık. Biz, mahalle muhtarı olarak birebir oturulup konuşularak fikir alınması gereken kişileriz. Biz, mahallemizin vatandaşları ile vatandaşlarımızın sorunları ile birebir ilgileniyoruz. Burada belediye başkanları, kaymakamlar, kurum müdürleri ne yazık ki biraz daha arka planda kalıyor. Muhtarların fikri kesinlikle alınmalı ve ona göre adım atılmalı diye düşünüyorum.

Mahallenizin geçim kaynakları nelerdir?

Mahallemin geçim kaynağı, çoğunlukla tarım ve hayvancılık üzerine kurulu.

Ödemiş Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?

Ödemiş Belediyesi ile ilişkilerimiz güzel. Şu anda iyi çalışıyoruz. Tek sıkıntımız, park ve bahçelerimizin bakımsızlığı. Bu noktada uzun zaman önce Ödemiş Belediyesi’nden yazılı talebimiz oldu. Eylül sonunda parklarımızın düzenleneceği konusunda söz aldık, bekliyoruz.

İZSU ile ilişkileriniz nasıl?

İZSU ile hiçbir problemimiz yok. Herhangi bir patlak olduğunda kısa süre içerisinde kazılıyor. Sorun giderildikten sonra kapatılıyor. Bu konuda İZBETON ile de çalışmalarımız oldukça iyi. Bizi bekletmiyorlar.

Park-bahçe bakımı ve dizaynı konusunda çalışmanız var mı?

Şu anda yeni dönem için yazılı dilekçemizi verdik. Park bahçe hususunda Ödemiş Belediyesi’nin ilgisinin biraz daha az olduğunu söylemek mümkün. Kaldırım ya da yollarda olan problemler, kısa zamanda gideriliyor. Önemli olan, çocuklarımızın sağlıkla oynayabileceği yerler, parkla bahçeler ama maalesef bakımsız vaziyette. Oyun grupları olan parklarımızda salıncakların altına yumuşak zemin istedik. Az önce belirttiğim gibi Eylül ayının sonuna doğru konu hakkında Ödemiş Belediyesi, çalışma başlatacağını söyledi ancak başlatmadığı takdirde tekrardan belediyemizle iletişime geçeceğiz. Şu anda altı parkımız var ve beş tanesi bakım gerektiriyor.

Mahallenizdeki ibadet ve eğitim yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mahallemizde bir camii, iki okulumuz var. Köşebaşı Camii ile Fatih İş Uygulama ve İmam Hatip Ortaokulumuz bulunuyor.

Ödemiş’in ilk kadın muhtarı olarak görevinizin üçüncü dönemindesiniz. Aklınıza muhtar olmak nereden geldi?

Arkadaşlarımla şaka yollu hep konuşurduk. ”Muhtar olacağım” derdim. Bir gün bir aradayken bir isim çıkaralım dediler. Başkasının ismini verdim. Olurdu, olmazdı derken şaka gerçek oldu. Ben, muhtarlık koltuğunu 48 senelik bir muhtardan devraldım. Bununla beraber o dönemde bu tip işlerle uğraşan hiç kadın yoktu. Ödemiş, kırsal bir bölge olduğundan kadın adayı kabullenmesi de kolay olmadı. Ben çok zor bir seçim dönemi geçirdim. Muhtar olduğumda ise bir kadının bu işi çok daha iyi yapabileceğini herkes gördü.

Kadın yönetici olarak kadın cinayetlerine bakış açınız nedir? Kadınlara mesajınız nelerdir?

Kadınların kendilerine özgüveni olmalı. Bir kadın, ”Ben bunu başarabilirim” dediğinde başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Benim mahallemde de bu özgüvenle yola çıkmış ve çok iyi yerlere gelen o kadar çok kadın seçmenim var ki. ”Ben bunu başaramam” deyip yanıma gelen mahallemin kadınlarına ”Hayır sen çok güçlüsün, başaracaksın” deyip her zaman destek verdim. Kadın cinayetlerine gelirsek kadına şiddette kadının rolü mutlaka var. Erkeği de bir kadın yetiştiriyor. Kadın, kadın, kadın… Her şeyin başı kadın!Ne yazık ki erkeği ön plana çıkaran bir toplumda yaşıyoruz. Eşitliği savunmadığımız takdirde kadın cinayetleri devam edecek. Çocuklarımızı düzgün yetiştirmediğimiz, sevgiyi öğretmediğimiz sürece cinayetler hep olacak. Bunları aşmalıyız. Her şeyin başı eğitim. İyi eğitim, her şeyi değiştirecek.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"