Advert
Advert

Köy biberi hasadı başladı

Köy biberi hasadı başladı
Köy biberi hasadı başladı Küçük Menderes
Bu içerik 382 kez okundu.

Torbalı'nın geniş tarım arazilerinde yaz sebze ve meyvelerin hasadında sona gelindi. Üreticiler, bu yıl geçtiğimiz hasat sezonundaki sıkıntıları yaşamamak amacıyla tedbiri elden bırakmayarak fideler için gerekli bütün gübre ve ilaçlamaları eksiksiz yaptı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en fazla ekilen ürün domates oldu. Üreticiler, genel olarak en fazla ekilen ürün dışında tarım arazilerine alternatif sebze ve meyveleri ekerek kar oranlarını arttırma yoluna gidiyor. İlçede diğer ürünlere kıyasla daha az bir ekim alanına sahip olan köy biberinin hasadı başladı.

Ülkenin her noktasına gidiyor

İlçedeki biber üretimi, çoğunlukla Özbey, Yeniköy ve Ahmetbeyli mahallelerinin sınırları içerisinde yer alan tarım arazilerinde yapılıyor. Kapya, dolmalık, acı sivri biber olmak üzere birbirinden farklı biber çeşitlerinin üretimi yapılıyor. Bölgede üretilen biber, İzmir’deki sebze ve meyve hallerinde alıcı buluyor. Üretilen biber çeşitleri arasında en özel yere sahip olan pul biber yapımında kullanılan ve merakla beklenilen Ankara köy biberinin hasadı başladı. Kırmızı rengi ile dikkat çeken Ankara köy biberi, herhangi bir kimyasal kullanılmadan kurutuluyor. Yıkanması, kesilmesi ve kurutulması gibi birçok işleme tabi tutularak elde edilen pul biberler; Kahramanmaraş, Kayseri ve Ankara olmak üzere ülke çapındaki bütün illerde alıcı buluyor.

Kilosu 40 lira

Ankara köy biberi hakkında bilgi veren Özbey Mahallesi Muhtarı Şemsettin Kanza, "Ankara köy biberinin rengini alabilmesi için diğer biber çeşitlerine kıyasla daha geç hasat edilmesi gerekiyor. Gerekli işlemlerden geçilmesinin ardından sekiz kilo biberden bir kilo pul biber elde ediliyor. Pul biber, Torbalı'daki tarım arazilerinden 15 liraya çıkıyor. Piyasada ise fiyatı 30 ile 40 lira arasında değişiyor.  Ankara köy biberi, İlçede sadece Özbey Mahallesi'nde yetiştiriliyor. Hasadın bu ayın sonuna doğru tamamlanmasını bekliyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.

Şazenuş Keskin

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suyun her damlasına  sahip çıkılacak
Suyun her damlasına sahip çıkılacak
Bunun adı vicdansızlık!
Bunun adı vicdansızlık!