Advert
Advert

Mısırın yerini pamuk alıyor

Mısırın yerini pamuk alıyor
Mısırın yerini pamuk alıyor Küçük Menderes
Bu içerik 880 kez okundu.

Hasadı devam eden tane mısırın bu yıl ekim alanı düştü. Geçtiğimiz sene 13.680 dekar olan tane mısır ekim alanı, bu sezon 12 bin dekara kadar geriledi. Tane mısır ekim alanları azalırken üreticilerin pamuğa talebi arttı.

Torbalı’da üreticiler, her yıl en çok kar getiren ürünü ekmek için mücadele veriyor. Her sezon yapılan üretimlerle araziler boş kalmıyor. Üretilen ürünlerin bir kısmı fabrikalar da ham madde olarak kullanılıyor. Mahsullerin bir kısmı da semt pazarlarında satılıyor. Torbalı’da yetişen birçok ürün, yurt geneline gönderilip buralarda alıcı buluyor. Aynı zamanda çok sayıda ürün yurt dışına ithal ediliyor. Üretici maliyeti düşük, çok kazandıran ürünleri ekiyor. Hasadı devam eden ürünlerden olan tane mısırın ekim alanı belli oldu.

12 bin dekar ekildi

Yaz sebze ve meyvelerinin hasadının devam ettiği ilçede toprak mahsullerinin ekim alanları her yıl değişkenlik gösteriyor. Kar oranını maksimum seviyeye çıkartmak için ürün ekim alanlarında değişikliğe giden çiftçilerin tane mısıra olan ilgisi azalıyor. 2017 yılında 47 bin dekar alan üzerine ekimi yapılmasıyla Torbalı'da rekor kıran tane mısırın 2018'de ekim alanı 13.680 dekara düştü. 2019 yılına gelindiğinde tane mısır ekim alanı 1680 dekarlık gerileme ile 12 bin dekara kadar düştü. Arazilerde devam eden tane mısır hasadının bir hafta kadar sürmesi bekleniyor.

Üretici, pamuğa yöneldi

Tane mısır ekimi yapmaktan vazgeçen üreticilerin pamuğa yöneldiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl 42.563 dekarlık alana ekilen pamuk ise bu yıl 49.848 dekarlık tarım arazisine ekildi. Hasadı yaklaşmakta olan pamukta şu ana kadar herhangi bir hastalık belirtisi olmadığı belirtildi. Torbalı Ziraat Odası Yılmaz Girgin, pamuk üretimiyle ilgi olarak, "Torbalı'daki çiftçilerimiz, her yıl pamuk ekimine ağırlık veriyor. Pamuk ekim alanının artması ise bazı üreticileri bu sene tane mısır ve domates ekmek yerine pamuğa yönelmesi olarak görüyoruz. Tane mısırın hasadı, sorunsuz bir şekilde devam ederken pamuk hasadı için de üreticilerimiz hazırlıklarına başladı" ifadelerini kullandı.

Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suyun her damlasına  sahip çıkılacak
Suyun her damlasına sahip çıkılacak
Bunun adı vicdansızlık!
Bunun adı vicdansızlık!