Advert
Advert

Kahraman efeler Kayaköy'de can buldu

Kahraman efeler Kayaköy'de can buldu
Kahraman efeler Kayaköy'de can buldu Küçük Menderes
Bu içerik 937 kez okundu.

Ödemiş’in kurtuluş etkinlikleri kapsamında pazar akşamı Kayaköy Mahallesi’nde tiyatro gösterimi düzenlendi. Saat 21.00 civarında başlayan gösterime Kayaköy halkı yoğun ilgi gösterdi. Kaymakçı doğumlu olan Ümit Görgülü’nün yazıp yönettiği 'Hey Gidinin Efesi' adlı oyunda Çakırcalı Mehmet Efe başta olmak üzere yöredeki efe ve kurtuluş mücadelesinde yer almış kadınların hayat hikayelerinden kesitlere yer verildi. Çakırcalı Mehmet Efe Müzesi’nin bahçesinde gerçekleşen gösterimin bir kısmı da müzenin balkonunda oynandı.

"Kayaköylülerin ilgisi, bizi onurlandırdı"

Tiyatroyla ilgili açıklama yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Uzun zamandır böyle bir etkinlik planlıyorduk. Tabi düşünmenin yanında anlamlı bir yere ve anlamlı bir zamana denk getirmek istiyorduk. Anlamlı gün bizim için kurtuluşun olduğu haftaydı. Bununla birlikte Kayaköy’ün ayrı bir Yörük köyü olması ve Çakırcalı’nın restore edilmiş bir evinin olması, tarihi bir mekanda gerçekleşmesi bizim için çok özel oldu. Hiç yapılmayan bir etkinliği ilk kez Kayaköy’e taşımış olduk. Birgi, bu anlamda yaşayan bir tarih. Her etkinliği orada düşünüyoruz, kolay geliyor ama bugün biz bize olmayı düşündük. Muhtarımız da bu konu da bize çok yardımcı oldu, sahiplendi Kayaköy’ü. Böyle güzel anlamlı bir gece yaşadık. Kurtuluşumuzun 97. yılında ettiğimiz sohbet üzerine bu etkinliğin arkasından gelebilecek, bizi zenginleştirecek, tarihimizi bilme anlamında efe günlerinin düzenlemesi anlamında konuştuk. Bu etkinlikleri sürdürmek istiyoruz. Kayaköy’ü seviyoruz. Sağ olsunlar ki bütün hemşehrilerimiz, bu gece alanı doldurdu. Böylesi güzel zaten. Boş sandalyeler görseydik, oyunu sergileyen arkadaşlar da biz de mutlu olmazdık ama sahiplenmeleriyle bizi onurlandırdılar. Bir ateş yaktık, şimdi de bunun arkasını nasıl getirebileceğimizi sizinle birlikte düşüneceğiz. Ödemiş'imize, Kayaköy'ümüze yakışan güzel şeyleri birlikte gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Kayaköy Mahallesi Muhtarı Ahmet Çelik, “Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bize her türlü imkanı sağladı. Her zaman arkamızda. Başkanımızla gurur duyuyoruz” diyerek Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e teşekkürlerini iletti.

"Efelik ruhu yayılmalı"

Oyunun yazarı Ümit Görgülü ise, “Bizim için önemli olan, burada yani Çakırcalı Mehmet Efe’nin konağının önünde bu oyunu oynamak. Salonda oynamaktan daha değişik bir duygu bizim için. Tabi bunun yanında öğrendik ki ilk kez tiyatro izleyen çocuklar var. Ödemiş Belediyesi’nin bu etkinliği, birçok anlamda çok önemli. Bir kültürü tanıtma anlamında, turizmi geliştirme anlamında, sanatı köylere getirme anlamında çok önemli bir etkinlik oldu. Tabi ki de efelik ruhunun hala insanlara yayılması gerektiğinin bir işareti olduğunu düşünüyorum. Bizi buluşturanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Büşra Boyar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"