Advert
Advert

Gölcük çevresinde temizlik

Gölcük çevresinde temizlik
Gölcük çevresinde temizlik Küçük Menderes
Bu içerik 572 kez okundu.

Ödemiş’in kurtuluş etkinlikleri kapsamında pazar günü Gölcük Yaylası temizlendi. Ödemiş Belediyesi öncülüğünde yapılan çevre temizliğine Ödemiş Kent Konseyi, Efe Dağcılık ve Koza-Der üyeleri de destek verdiler. Kirliliğe dikkat çekmek istenilen etkinliğe Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı ve birçok çevre gönüllüsü katıldı. TV9 İzmir ve Küçük Menderes gazetesi ekibinin de katkı sağladığı etkinlik, saat 13.00 civarında Gölcük’ün girişinde başladı. Etkinlik arasında Ödemiş Belediyesi katılımcılara kek ve meyve suyu dağıttı.

"En iyi temizlik kirletmemektir"

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Başkan Mehmet Eriş, “Burada biz farkındalık sağlamak istedik. Yaşadığınız yer her neresi olursa olsun eviniz, iş yeriniz, yol, oturduğunuz yer, kafe, piknik yaptığınız yer vs. gelecek günlerde yine sizin. Gelecek günlerde yine siz kullanacaksınız. Yanınızda mutlaka bir poşet vardır. Tüm çöplerinizi onun içine doldurun. Zaten çöp konteynırlarımız sürekli boşaltılıyor. Hafta sonu gelen misafirlerimiz çok olduğu için onlara uygun bir şekilde çalışıyorlar. Ama kirletmemek, en iyi temizliktir. Kirlettiğiniz o alanı belediye gelip temizleyecek ama önemli olan o alanı kirletmemek, külünü çimin üzerine dökmemek. Bizim o kirliliği alma şansımız maalesef olmuyor. Bu farkındalığı sağlamak için de bugün gönüllülerle, KOZA-DER ile, Ödemişlilerle birlikte temizlik yapıyoruz. Yaşadığımız yeri fark etmemiz lazım. Burası hepimizin. Evinizde yapmıyorsanız sosyal yaşam merkezi olan göl kenarını da dağ kenarını da temiz tutmamız lazım. En azından bulduğunuz temizlikte bırakın. Siz kirli bulduysanız bizi uyarın, biz temizleyelim, insanların hizmetine sunalım. 'En iyi temizlik kirletmemektir' sloganıyla bugün farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 7’den 70’e duyarlılık göstereceğiz” diye konuştu.

Sürekli hale gelecek

Bu tarz projelerin devamının geleceğini müjdeleyen Eriş, “Bunu sürekli eğitim çalışmaları haline dönüştüreceğiz. Şu an İstanbul’dan, Ankara’dan, Hatay’dan gelen vosvosseverler bile bizim bu etkinliğimize katıldı. Bu etkinliklerimizi özellikle bu haftaya planladık çünkü 3 Eylül, Ödemiş’in kurtuluşuydu. O farkındalığın daha çok yaşandığı günler bu günler. Etkinlikler, söyleşiler, paneller, müzik, eğlence düzenledik ve sosyal sorumluluk projesi adı altında tabi ki yaşadığımız yeri de temiz tutacağız” dedi.    

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı ise, “Efe Dağcılık ve Kent Konseyi’ni temsilen bu etkinliğe katıldım. Buradaki amaç, son dönemde çok fazla olumsuz ve kötü görüntülerin olması oldu. Bu, toplumun vicdanını sızlatabilecek bir konu. Bununla ilgili duyarlılık yaratmak, çevreyi korumak, çöplerin doğaya verdiği zararın, insanların tükettikleri şeylerin gelişigüzel atılması sonucunda bize verdiği zarara ve çirkinleştirdiği ortama dikkat çekmek istedik. Bunların olmaması için, bu konuyla ilgili çözüm, bilinç ve kamuoyu oluşturmak için biz buradayız. Ödemiş Belediyesi’nin desteklediği ve 3 Eylül Şenlikleri kapsamında olan bu etkinliğe yürekten destek vererek katıldık. Buradaki vermek istediğimiz mesajlardan birisi de Gölcük’ün bir yeryüzü cenneti olduğudur. Mutlaka tüm vatandaşlarımız tarafından korunması ve kirletilmemesi gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Burası, o kadar güzel bir yer ki bizim hazinemiz gibi bir şey. Hem doğal hem de milli bir hazinemiz burası. Kesinlikle el değdirmeden, kirletmeden burada yaşamamız gerekiyor. Buraya gelen piknikçiler, misafirler, yaşayan vatandaşlar veya esnafın buranın kirlenmemesi için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermeleri gerekiyor. 'Gölcük kirlenmesin, dünyamız mahvolmasın' diyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan etkinlikte bir traktör römorku dolusu atık toplandı. Atıklar, belediye ekiplerince katı atık depolama alına götürüldü.

Büşra Boyar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"