Advert
Advert

CHP kuruluşunu kutladı

CHP kuruluşunu kutladı
CHP kuruluşunu kutladı Küçük Menderes
Bu içerik 151 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 96. yaşını Ödemiş'te Hükümet Konağı’nda kutladı. Dün Ödemiş Hükümet Konağı’nda buluşan Cumhuriyet Halk Partisi Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis ile Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP’nin 96. yılı hakkında basın açıklamasında bulundu.

Başkan Eriş, konuşmasında şunları söyledi: ”Değerli ilçe başkanım, kadın kolları başkanım, gençlik kolları başkanım, yönetim kurulu üyeleri ile CHP’li değerli dostlarımız, bugün kuruluş ve kurtuluş adına Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının başlatmış olduğu kurtuluşun bir anda noktalandığı yeni bir çağın başladığı gün. 97 yıl önce gerçekleşen kurtuluşun felsefesini oluşturmak, ülkeyi inşa etmek adına da tam bir yıl sonra Atatürk, CHP’nin kuruluşunu ilan etti. CHP tüzüğü, 9 Eylül 1923'te kabul edildi. Ardından da Sivas Kongresi'nin gerçekleştiği 4 Eylül 1919 tarihi, CHP’nin kuruluş günü ilan edildi. Türkiye’nin yeni cumhuriyet hedeflerinin çizildiği Sivas Kongresi, adeta partinin ve ülkenin temellerinin atıldığı gündür. Cumhuriyetin kurulması, saltanatın kaldırılması, hilafetin kaldırılması, kadın-erkek eşitliği, ölçü birimlerinin değiştirilmesi CHP kurulduktan sonra değil, kurulmadan önce düşünce olarak Mustafa Kemal’in beyninde yer etmiştir.

"Halkla kucaklaştığımızda

bize destek vereceklerdir"

 

CHP ailesi olarak yaptığımız her hareket ve davranışla yaşadığımız kente, bölgeye, ardından tüm Türkiye’ye damga vurmak durumundayız. Barışın dili, sevginin dili, ekonominin dili, huzurun dili, bereketin dilini kullandığımız zaman halkımız bize destek verecektir. Bu dilleri kullandığımızda, halkımızın yanına gittiğimizde, onlarla kucaklaştığımızda halk bize desteğini verecektir.

Sevgili dostlarım, yarın seçim varmış gibi hazırlanma yönünde ilçe başkanımızın göndereceği talimatla alacağımız her göreve hazırız. Yaptığımız yerel çalışmalarda partimizin ilkeleri doğrultusunda tabandan başlamış, kırsala değer veren, üretime önem veren bir anlayışla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de desteklemiş olduğu 28 tarımı destekleme projesini de hayata geçirmek için var gücümüzle uğraşacağız. Birliğimiz, beraberliğimiz bizim gücümüzdür. Partimizin başarısı, hepimizin başarısıdır. Partimizin kuruluşu ve kurtuluşumuz kutlu olsun.”

”Kurtuluş ve kuruluş günü

bayramımız kutlu olsun”

 

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, 9 Eylül’ün kurtuluş ve kuruluş bayramı olduğunun altını çizerek, "9 Eylül 1922, İzmir’in düşmandan temizlendiği 97. yıl. 9 Eylül 1923 ise kurtuluştan sonra yeni Türkiye’nin kurulması görevini üstlenen CHP’nin de kuruluş günüdür. Kurtuluş ve kuruluş günü bayramımız kutlu olsun. CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce ‘Halk Fırkası’ adıyla kurulmuştur. 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır.

Sevgili CHP’liler, bize kurtuluşla bağımsız bir ülke bırakan mutlu bir Türkiye yaratmak için CHP’yi kuranlar, Cumhuriyet'i yaşatmak için aramızdan ayrılan başta kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, İkinci Genel Başkanımız İsmet İnönü’yü, Deniz Baykal’ı, Hikmet Çetin’i, Altan Öymen’i, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ayrıca onların emaneti olan güzel yurdumuzun bölünmemesi, birliğin bozulmaması için ölümü gülerek selamlayan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, ölümsüz anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suya yüzde 900 zam!
Suya yüzde 900 zam!
Meteoroloji'den sağanak uyarısı
Meteoroloji'den sağanak uyarısı