Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Kıvılcımdan Aleve büyük ilgi gördü

Kıvılcımdan Aleve büyük ilgi gördü
Kıvılcımdan Aleve büyük ilgi gördü Küçük Menderes
Bu içerik 217 kez okundu.

Ödemiş’in 97. Kurtuluş Yılı Etkinlikleri, tüm hızıyla devam ediyor. Cumartesi günü saat 16.00’da Serra Menekay Öncel ile Alev Coşkun’un Ödemiş ile buluştuğu konferans yoğun ilgi gördü.

Yıldız Kent Arşiv ve Müzesi’nde gerçekleşen konferansta Menekay, ‘Kıvılcımdan Aleve’ adlı kitabını anlattı. Menekay’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Coşkun ise Ödemiş’te atılan ilk kurşunun Kuva-yı Milliye yıllarındaki önemine dikkat çekti. Yaklaşık bir saat süren konferansa Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş, kızı Ezgi Gül Eriş, Ödemiş CHP İlçe Başkanı Hamdi Halis, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Genel Koordinatörü Cumhur Şener, bazı sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

Konferansın ardından Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, dinleyicilerin huzurunda Menekay ile Coşkun’a çiçek ve efe heykeli takdim etti. Coşkun, vatandaşların yararlanması ve bilgilenmesi adına Milli Mücadele’de Bozdağ Cephesi’nin Önemi isimli yayınını ücretsiz olarak katılımcılara dağıttı.

"Buranın çocuğuyum”

Menekay, konferans sonrasında gazetemize ve bölgenin tek televizyonu TV9 İzmir’e şu mesajları verdi: "Bu kitabın doğduğu yer Ödemiş. Kuva-yı Milliye’yi yazmaya Ödemiş ile başladım. Ardından genişleterek Gediz ile Büyük Menderes’i de kaleme aldım. Ne olursa olsun merkez burası. Burada büyüdüm. Buranın çocuğuyum. Ödemiş ile ilgili bir şeyler yazmayı çok arzu ediyordum. Nihayet gerçek oldu. Bu hayalimi hem Kuva-yı Milliye’nin yüzüncü yılında gerçekleştirebilmek hem de kitabıma dair ilk konferansımı Ödemiş’te vermek çok onur verici. İlgi de çok güzeldi. Zannediyorum tüm duygularımı orada bulunan herkese aktarabildim. Umarım kitabım çok okunur. Bu konuyla alakalı yazılan eserler var ancak Kıvılcımdan Aleve, farklı olarak biraz daha duygu yoğunluklu bir kitap.”  

"Kurtuluşumuz kutlu olsun”

Alev Coşkun ise şunları söyledi: “3 Eylül, Ödemiş’in Kurtuluş Bayramı. Bu nedenle her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlama haftası düzenleniyor. Ödemiş’in kültürü, derinlikleri, Kuva-yı Milliye’ye katkıları üzerinde durmanın tam zamanı diye düşünüyorum. Kurtuluşumuz kutlu olsun.”

Serra Menekay kimdir?

Dr. Serra Menekay, hayatının her aşamasında sanatla, özellikle de kelimeyle ilgili sanatlarla ilgilendi. Çocukluk döneminde başlayan tiyatro aşkı oyunculuk ve yönetmenlik alanlarında amatör bir ruhla hem yurt içinde hem yurt dışında sürdü. Şiir hayatının her döneminde ufak ufak amatörce karaladığı bir bağımlılık halindeyken kelimelere ve yazmaya olan düşkünlüğü, Dr. Serra Menekay’a ilk romanı "Aluşta’dan Esen Yeller, Bir Kırım Türküsü"nü 2015 yılında getirdi. İkinci roman "Kuşbakışı" 2016 yılında, daha önceki yıllarda yazılmış olan üçüncü ve dördüncü romanlar "İğne Oyası" ve "Şefika" ise 2017 yılında basıldı. Dr. Serra Menekay’ın edebiyat üzerine son çalışması ise Kuva-yı Milliye yıllarını anlattığı Kıvılcımdan Aleve adlı eseri oldu.

 

Alev Coşkun kimdir?

 

Ödemiş'te doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine New York Üniversitesi'nde master ve doktora dereceleri aldı. Hacettepe, Boğaziçi, Kocaeli üniversitelerinde "Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi", İstanbul Üniversitesi Atatürk İnkılapları ve İlkeleri Enstitüsü'nde" "Türk Demokrasisi Gelişim Tarihi" dersleri verdi. Alev Coşkun, 1955 yılında CHP İstanbul Gençlik Kolları'na girdi. 1958 yılında CHP İstanbul İl Gençlik Kolu Başkanı oldu.

1961 Anayasası'nı hazırlayan Kurucu Meclis'e CHP Gençlik Kolları'ndan seçildi. O sırada 25 yaşında olan Alev Coşkun, Kurucu Meclis'in seçimle gelen en genç üyesiydi. 1973 Seçimleri'nden önce Hacettepe Üniversitesi'ndeki öğretim üyeliği görevinden ayrılan Alev Coşkun, CHP İzmir il Başkanı oldu. 1973-1980 arası iki dönem CHP İzmir Milletvekilliği yaptı. 1978-1980 arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı yaptı. 1989-1991 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 1992 yılından itibaren Cumhuriyet Gazetesi'nde Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2004 yılından itibaren de Cumhuriyet Gazetesi'ni yayımlayan Cumhuriyet Vakfı Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Alev Coşkun'un yayımlanmış 14 kitabı ve yüzlerce makalesi bulunmaktadır.

 

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyük Torbalı’dan  tanışma ziyaretleri
Büyük Torbalı’dan tanışma ziyaretleri
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı