Advert
Advert

İstanbul-Ödemiş köprüsü kuracaklar

İstanbul-Ödemiş köprüsü kuracaklar
İstanbul-Ödemiş köprüsü kuracaklar Küçük Menderes
Bu içerik 621 kez okundu.

Ödemiş Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Gölcük ile İstanbul’daki Ödemişli Efeler Kulübü Başkanı Hilmi Alpdoğan, TV9 İzmir Genel Yayın Yönetmeni ve Lansman Müdürü Nehir Nagehan Sayal ile köşe yazarımız ve aynı zamanda Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Selim Şahan ile gazetemizde buluştu.

Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’da yaşayan Ödemişlilerle bir araya gelmek adına dernek kuran Alpdoğan İle Gölcük, Ödemiş kültürünü İstanbul’da da yaşatmak adına harekete geçti.

"Kültürümüzü korumak amacındayız"

Konuyla alakalı açıklama yapan Gölcük, ”1983 yılından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. 1986 yılında rahmetli İzzet Gökçimen tarafından kurulan Ödemiş Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneği kapsamında bu zamana dek tek amacımız, Ödemiş’imizin kültürünü İstanbul’da yaşayan ve Ödemişli olan herkese yaşatarak kültürümüzü korumaya devam etmek. Dernek kapsamında İstanbul’da töngül, kebap ile yemek günleri düzenliyoruz. Bu kapsamda İstanbul’da da yaşatmaya çalıştığımız kültürümüz için Ödemiş’in yerel yönetimleriyle bir araya gelmediğimizi düşündük ve kollarımızı sıvadık. İstanbul’da yaşayan üç yüz üyemizle Ödemiş arasında köprü görevi görmek istiyoruz” dedi.

"Ödemiş kültürünü tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz”

Gölcük,”3 Eylül, Ödemiş’imizin kurtuluşunun 97. yıl dönümü. Bu noktada hem kurtuluşumuzu kutlamak hem de Ödemiş Milli Fuarı’na katılarak dernek ve kulübümüzü tanıtmak adına Ödemiş’e geldik. Fuarda ziyaretçilerimize broşür ile anahtarlık hediye ederek akılda kalıcı bir algı yaratmak istedik. Ardından Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı ile görüştük. Ödemiş Belediyesi Kültür Müdürlüğü’yle de görüşme sağladık. Sizin aracılığınızla da Ödemişlilere kendimizi tanıtmak istiyoruz. Bir diğer amacımız ise şu: İstanbul’da farklı yörelere yönelik günler düzenleniyor. Erzincan günü, Karadeniz günü… Bu noktada biz de Ödemiş’imiz için böyle bir gün düzenlemek istediğimize karar verdik. Böylece yalnızca İstanbul’daki Ödemişliler ile değil, tüm Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan tüm hemşerilerimiz ile ortak noktada buluşuruz diye düşündük. Farklı bölgelerde yaşayan Ödemişlilerimizi de bu noktada özendirerek kültürümüzü tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

”Reklamımız ne yazık ki yapılmıyor”

Ödemiş’in dışarıda sadece ”Borcu olmayan şehir” esprisi ile tanındığını da söyleyen Gölcük, ”Ödemiş’in folkloru, kültürü, efeleri, zeybeği, yerel yemekleri, patatesi, karpuzu, peyniri meşhur. Bunun yanı sıra Ödemiş olarak bahçe bitkileri kapsamında da Türkiye’ye öncülük yapan bir halkız. İstanbul’da bizim reklamımız ne yazık ki yapılmıyor. Kültürümüz, ürünlerimiz, yöresel zenginliklerimiz, ne yazık ki farklı ilçelere atfediliyor. Ödemiş’imizi kebap, töngül ve yemek günleri haricinde tanıtmak istiyoruz. Hem Ödemiş Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek Ödemiş’imizi tanıtacağız. Ödemiş Belediyesi, sağ olsun bu konuda destek vereceklerini ve etkinliklerimiz için yanımızda olacaklarını söyledi. Aynı desteği Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı da verdi. Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve aynı zamanda Ödemiş Kent Konseyi Üyesi Hülya Çavuş da destek vereceğini paylaştı. Bu kapsamda bu yılı planlayarak geçirip önümüzdeki yıl için bütçe ayarlaması yaparak belediyelerimiz, odalarımız ile konseyimize geri dönüş yapacağız” ifadelerini kullandı.

"Ödemişlilerimize ağabeylik, babalık yapıyoruz”

Ödemişlilerin İstanbul’daki dernek bünyesinde birleştiğini bilmediğinin de altını çizen Gölcük, son olarak şunları ekledi: "Buradan tayin olan memurlarımız, üniversite öğrencilerimiz derneğimizden haberdar değiller. Bu kapsamda biz, dernek olarak etkinliklerin yanı sıra İstanbul’a yerleşen Ödemişlilerimiz için konut sorunlarını ya farklı sorunlarını çözmek adına hali hazırda bekliyoruz. İstanbul’da da Ödemişlilerimize ağabeylik, babalık yapıyoruz.”

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"