Advert
Advert

Patronluğa yolculuğu anlattılar

Patronluğa yolculuğu anlattılar
Patronluğa yolculuğu anlattılar Küçük Menderes
Bu içerik 220 kez okundu.

Makroenerji Şirketi’nin iki ortağı Ali Çelik ile Devran Dinç, dün TV9 İzmir Sabah Sohbetleri’nde çıraklıktan patronluğa yükselişlerini ve yaşadıkları zorluklar ile işlerini anlattı. Menderes ilçesinden programa konuk olan Çelik ile Dinç, girişimciliğin cesaret ve sabır istediğinin de altını çizdi.

Çelik, liseden itibaren satış, pazarlama ve hizmet sektörlerinde pek çok farklı iş alanında görev aldığını söyleyerek, ”Şu anda elektrik faturalarında farklı çözümler üreterek tedarikçi desteği ile müşterimize indirimli elektrik sağlıyoruz. Bunun yanı sıra bazı abone gruplarını yani ticarethane kısmında kalan aboneleri de mevzuatta bulunan teşvikten yararlandırarak faturalarını aylık ortalamada yüzde beş düşürmelerini sağlıyoruz. Bu da şu anlama geliyor: Dağıtım bedeli, aboneye yüzde beş indirimli geliyor. Üçüncü olarak ise abonenin çok sayacı varsa yani büyük bir firmaysa o firma ile paralel olarak çözüm ortaklığı yapıyoruz. O büyük firmaların Türkiye’deki tüm mağazalarının sayaç verilerini bir araya getirdikten sonra karşılaştırma yapıyoruz. Örnek veriyorum, bu firmanın İzmir’deki mağazasının metrekaresi ile Aydın’daki mağazasının metrekaresi aynı ancak elektrik faturaları farklı ise bunun nedeninin karşılaştırmasını yapıyoruz. Bunlara ek olarak da mühendislik altyapı işleri ile uğraşmaktayız. Her trafosu olan işletmenin bir tane mühendis danışmanı olmak zorundadır. Biz de firmalar ile mühendisler ile o anlaşmaları sağlıyor, elektrik tesisatları yapılacaksa o noktada da yine devreye giriyoruz” dedi.

”Patron değil, girişimciyiz”

‘Patron’ kelimesinin klişe kaldığını belirten Çelik, "Patron olmak, patronlarımızın yanında çalışırken her zaman hayalimizdi ancak biz o yöneticilik vasfından ziyade işin, çalışmanın farklı bir boyutundayız. Biz, patronluktan ziyade kendimizi girişimci olarak adlandırıyoruz. Yıllar boyu edindiğimiz tecrübeler, bize rehber oldu. Bundan sonraki süreçte de tecrübelerimizle ilerleyecek ve farklı projelerle ilerlemek için elimizden geleni yapacağız. Bizim enerji sektörüne girişimizin en temel sebeplerinden biri, Türkiye’nin enerji anlamında eksiklik yaşıyor olmasıydı. Şu an yaptığımız iş ile ülke ekonomisine de katkıda bulunmak istiyoruz.  Enerji konusu, ülkemizde geri planda kalmış ve eğitim anlamında da üstüne düşülmeyen bir konu. Sektöre atılmam, bir arkadaşımın vasıtasıyla oldu. Meraklı ve hevesliydim. Daha önce enerji üzerine çalıştığım firmaya beni tavsiye etmiş. Enerji ile tanışmam, bu şekilde oldu. O firmada yedi senelik bir tecrübem oldu. O tecrübelerime dayanarak açıkları kapatacak bir mekanizmanın eksik olduğunu düşünmeye başladım. Devran’la da bu konuyu sürekli konuşuyorduk. Aramızda sürekli planlar yapıyorduk. Aslına bakarsanız Türkiye’de şu an bu işi yapan başka hiçbir şirket bulunmuyor. Bunu da referanslarımıza bakarak söylüyorum. Karşılaştığımız en büyük sorun, otel ve restoran gibi yerlerde enerjinin -enerjiden kastımız aydınlatma ya da ısınma olabilir- dikkatsizce kullanılması. Biz de kontrol altına almak adına altyapı kuruyoruz” şeklinde konuştu.

“Cesur olmadan başarılı olmak imkansız”

Makroenerji’nin diğer ortağı Devran Dinç ise şunları söyledi: "Yıllarca yaptığımız işler dolayısıyla bizi yöneten insanlar oldu. Bu insanlar, iyi ya da kötü davranışlarda da bulunsa bize her zaman artı değerler kattı. Şu an hali hazırda yaptığımız projelerde ve devam ettirdiğimiz işlerde de yanımızda çalışan arkadaşlarımıza öğrendiklerimizle ile yaklaşıyoruz. Bu işe atılmadan önce elimizde planlarımız vardı ancak yeni bir işe başlamanın korkusu da vardı. Benim sabit bir maaşım ve bir işim vardı ve tereddüt etmeden o işimi bırakma cesaretinde bulundum. Girişimcilik, cesaret ister. Cesur olmadan başarıyı yakalamanın imkansız olduğuna inanıyorum.”

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"