Advert
Advert

Okul masrafları cepleri boşaltıyor

Okul masrafları cepleri boşaltıyor
Okul masrafları cepleri boşaltıyor Küçük Menderes
Bu içerik 440 kez okundu.

Ödemiş’te okul heyecanı başladı. 9 Eylül’de ders zili çalacak okullar için aileler, çocuklarıyla kırtasiye ve okul kıyafeti alışverişi yapıyor. Aileler, okul masraflarını almakta zorlandığını, esnaf ise işlerin durgun olduğunu söylüyor.

 

350 liraya kadar çıkabiliyor

 

Musti Showroom’da çalışan Duygu Çakır, ”Şu anda işlerimiz epey yoğun. Aileler, çocukları için kıyafet alışverişi yapıyorlar. Bütçeye göre kalite değişebiliyor ancak biz, sattığımız her ürünün arkasındayız. Fiyatlarımız, lise ile ortaokul öğrencilerinin kıyafetleri için 170 ila 350 lira arasında değişiyor. İlkokul öğrencileri içinse 290 liraya kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra müşterilerimize fiyat konusunda da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kredi kartı ve taksit seçeneklerimiz de bulunmakta” ifadelerini kullandı.

 

Okul kıyafetlerinin fiyatları cep yakıyor

 

Aynı anda çocukları için kıyafet alışverişi yapan bir aile ise okul masraflarının bütçelerini çok zorladığını dile getirerek, "İki çocuğumuz var ve şu anda ortaokula giden çocuğumuz için okul kıyafeti almaya geldik. Dört parça kıyafete 280 lira verdik. Bir pantolona 100 lira deniyor. Çocuklarımız için varız. Onların başarısı ve mutluluğu, her şeyden değerli ancak sadece bir çocuğumuza henüz yılın başında neredeyse 600 lira masraf ediyoruz. Şu anda evde yalnızca tek kişi çalışıyor. Dolayısıyla bu masrafları bir anda cepten çıkarmak kolay değil” diye konuştu.

 

"Vatandaş, yerli esnafa destek vermeli”

 

Kırtasiye sektörünün de canlanmasının beklenildiği bugünlerde sektörün durgunluğundan dem vuran Ödemiş Kitap Kırtasiye’nin sahibi Şevket Şen, "20 yıldır bu işle uğraşıyorum. İnsanların genel olarak yaşadığı ekonomik bir sıkıntı var. Bizim sattığımız mallar, hep kaliteli ve sağlığa zararlı olmayan ürünler. İnsanların ucuzluk aradığının farkındayız. Büyük mağazalarda şu anda ucuz kırtasiye malzemeleri satılıyor ancak sağlıklı değil. İnsanların bu konuda bilinçlendirilmesi de çok önemli. Yerli esnafa da destek verirlerse de çok mutlu oluruz. Gün geliyor, gece 00.00’a kadar dükkanlarımızda vatandaşlarımızı bekliyoruz” cümlelerini kurdu.

 

”İthal çantalara yüzde 30 zam”

 

Önceden hazırlıkların bir ay önceden başladığını paylaşan Şen, ”Önceden piyasa, çok daha hareketliydi. Her yıl çanta alınırdı. Kırtasiye ürünleri ile okul kitapları da kırtasiyelerden alınırdı. Şimdi ise kitapları devlet veriyor. Bize çanta ve kırtasiye malzemeleri kaldı. Tabi ki çocuklar, her yıl yine çanta, defter, kalem almak istiyor ancak durumları müsait olmayan aileler, ne yazık ki bu masrafı yapamıyor. Marka ürünlerin fiyatları, ne yazık ki çok yüksek. İthal ürünlere de yüzde 30 zam geldi. Şu anda 30 liraya da çanta var ancak kullanışlı değil. İyi bir çanta almak isterseniz fiyatlar, 80 ila 150 lira arasında değişiyor. Bunun yanı sıra çanta kapsamında yerli üretimler yeni yeni başladı. Biz de gelecek dönem için belki yerli üretim çanta ile vatandaşımızın karşısında oluruz. Bu kapsamda piyasaya uygun ürünler üretmek, sağlığa zarar vermeyecek ürünler ile tüketiciye en iyi şekilde satış yapmak bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

 

"700 lirayı gözden çıkardık”

Aynı anda çocukları için okul çantası alışverişi yapan bir aile ise masraflardan dert yandı ve şunları aktardı: "Okul masrafları belimizi büküyor. Yaklaşık 700 lira gibi bir parayı gözden çıkardık. Bu şartlarda çok büyük para, haliyle bizi de zorluyor.”

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
Yerel esnafa ve basına sahip çık!
"Buradaki insanlar kazansın"