Advert
Advert

Ödemişliler Grubu’nu gazetemize anlattı

Ödemişliler Grubu’nu gazetemize anlattı
Ödemişliler Grubu’nu gazetemize anlattı Küçük Menderes
Bu içerik 1317 kez okundu.

68 bin Ödemişliyi aynı platformda buluşturarak Ödemiş’i birbirine kenetleyen Ülkü Kesicioğlu, Küçük Menderes Gazetesi’ne kendini ve Ödemişliler Grubu’nu anlattı.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

 

Merhaba. Ben Ülkü Kesicioğlu. 1958 yılında Ödemiş'in Ovakent mahallesinde doğdum. 61 yaşındayım. Ödemiş’teki ilk ve ortaokul öğrenimimden sonra İzmir Namık Kemal Lisesi’nden mezun oldum. Üniversite hayatımı ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Sosyal Politika) bölümü ile tamamladım. Kamu ve özel kuruluşlarda yöneticilik yaptım. 35 yıllık çalışma hayatından sonra emekli oldum. Kışları İzmir'de, yazları Dikili’de yaşıyorum. Hümanist bir insanım. Barış yanlısı bir karakterim var. Kırıcı olmadan olan biteni eleştirmeden duramam. Kimseyi üzmem. Yormam. Canını sıkmam. Dostluklara, kırmamaya, kırılmamaya büyük özen gösteriyor ve çok önemsiyorum. Yaptığım her işi seri ve en iyi şekilde yapmaya özen gösteririm. Adaletsizliğe ve gözyaşına dayanamam. Edebiyat, tiyatro, müzik, resim, yazı yazmak ve okumak ilgi duyduğum alanlar. Ödemiş’i, Ödemişlileri çok seviyor ve önemsiyorum. Kendimi yenilemeyi, geliştirmeyi, yaşanan olaylardan ders ve tecrübe çıkarmayı, belgesel izlemeyi ve bildiğim her şeyi paylaşmayı seviyorum.

 

Ödemişliler sayfasını hangi tarihte açtınız?

 

Ödemişliler Grubu’nu 28 Nisan 2009 tarihinde kurdum.

 

Ödemişliler sayfasını açmak aklınıza nereden geldi?

 

Yoğun bir çalışma temposundan sonra emekli olduğumda Ödemiş ve Ödemişliler için nasıl faydalı olabileceğimi ve ne yapabileceğimi düşündüm. Çağımız, bilgi ve iletişim çağı. Tüm Ödemişlilerin ve yöre insanımızın bir arada olacağı ve iletişim kurabileceği bir platform oluşturmanın çok faydalı olacağını düşündüm. Ödemişliler Grubu’nun kurulması fikri bu güzel düşüncelerle doğdu.

 

Ödemişliler sayfası, Ödemiş medyasının da yoğun takip ettiği nitelikli bir sayfa olma özelliğini taşıyor. Buralara gelebileceğini tahmin ettiniz mi?

 

Ödemişliler Grubu’nu kurarken tüm Ödemişlilerin ve yöre insanımızın bu platformda olmasını, tüm Ödemiş’i ve Ödemişlileri kapsamasını hayal etmiştim. Bu nedenle grubun bugünkü durumuna geleceğini biraz tahmin etmiş ve öngörmüş olduğum söylenebilir. Ödemişliler Grubu, yaklaşık 68 bin üyesi ile Ödemiş ve tüm yöremiz insanına doğrudan, aracısız, en kısa sürede ulaşılabilen çok hızlı bir kanaldır. Grubumuz, kuralları ve paylaşım esasları önceden belirlenmiş olan Ödemiş ile ilgili paylaşımların yapıldığı, Ödemiş’e özgü bir gruptur.

 

Ödemişliler Grubu; tarafsız, insan ve Ödemiş odaklı, adil, düzenli, seviyeli, ilke ve kuralları olan, herkese saygı gösteren, yapıcı ve tüm Ödemiş’e mal olmuş özgün bir gruptur. Ödemişliler Grubu, adaleti esas alan ve kamu yararı gözeten bir anlayış ile yönetilir. Ödemişliler Grubu’nda keyfi bir uygulama yoktur ve her türlü hareket, bir kurala bağlanmıştır. Grupta hiçbir üyeye haksızlık yapılmaz. Ödemişliler Grubu’nda her üyenin nazik ve kurallar çerçevesinde kendini ve Ödemiş ile ilgili düşüncelerini ifade etme hakkı vardır. Samimi ve yasal olmak şartıyla Ödemiş ile ilgili her fikre ve düşünceye saygı duyarız. Ödemiş ile ilgili her düşünce, bizce değerlidir. Ödemişliler Grubu’nda asılsız ve yanıltıcı habere asla yer ve izin verilmez.

 

Ödemişliler Grubu; Ödemişli sanatçıların, sporcuların, iş adamlarının, akademisyenlerin, hukukçuların ve zanaatkarların biyografilerinin yayınlanıp arşivlendiği bilgilendirici, eğitici ve faydalı bir gruptur. Tıpkı bir sivil toplum örgütü gibi Ödemiş için yapıcı ve pozitif toplumsal fayda sağlamak görevi üstlenmiştir. Grubumuz, her anlamda Ödemişlilerin nabzını tutarak çok önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir. Ödemiş’in kimliğine, tarihine, doğasına, havasına, sosyal dokusuna, ekonomisine, güvenliğine, temizliğine, bilinçlenmesine hizmet eden eğitici, aydınlatıcı -önemli bir platform- adeta sosyal bir okul gibidir. Ne mutlu fikir ve paylaşımları ile bu sosyal okula katkı sağlayanlara.

 

Grubumuzda siyasi ve bireysel çıkar amacı düşüncesi yerine Ödemiş’in imajını ve değerini yükseltme, toplumsal fayda sağlama, Ödemişliler arasında iletişim kurma, Ödemiş’e ve yöremize faydalı olabilme düşüncesi, daima ön planda olacaktır ve olmalıdır. Misyonumuzda da belirtildiği üzere amacımız; Birgi'si, Gölcük'ü, Bozdağ’ı ile sahip olduğu medeniyet birikimi, kültürel mirası, tarihi ve doğal zenginlikleriyle eşsiz bir zenginliğe sahip olan bu kadim kentin geleceğine, ekonomisine, kültürel dokusuna, sosyal yaşamına artı değer katmaktır. Grubumuzun gelir, ticaret ve reyting kaygısı yoktur.

 

Bu sayfayı açarken amacınız neydi?

 

Ödemişliler Grubu kurulurken Türkiye'nin ve dünyanın her yerindeki Ödemişlilerin bu platformda toplanmaları, birbirleriyle iletişim kurabilmeleri, tanışabilmeleri, birbirlerine, yöremize ve Ödemiş'e faydalı olabilmeleri, Ödemiş ile ilgili konuları nazik ve saygılı bir şekilde tartışabilmeleri, fikir alışverişinde bulunmaları, Ödemiş’in yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına katkı sunabilmeleri düşünülmüş ve amaçlanmıştır.

 

Paylaşımlara da bakacak olursak sizce Ödemiş halkının en büyük sorunları neler?

 

Ödemişliler Grubu’ndaki paylaşımlardan edindiğim izlenimlere göre, Ödemiş’teki sorunların başında trafik, otopark ve işsizlik sorunu gelmektedir. İstihdam sağlayacak iş yerlerinin ve tesislerin azlığı veya olmayışı, Ödemiş’te büyük bir sorundur. Patates, karpuz, kestane vb. gibi Ödemiş’e özgü ürünlerin fiyatının ucuz olması, üreticileri ve bizi çok üzüyor. Ödemiş’e özgü bu ürünler için kooperatifleşme sağlanarak satış ve pazarlama olanakları arttırılmalıdır.

 

Ödemiş, Birgi, Bozdağ, Gölcük, Lübbey ve eski adı Datbey olan Günlüce gibi antik ve turistik yerlerin turizm potansiyelinin tam olarak harekete geçirilememesi ayrıca tarım, hayvancılık ve süt üreticilerinin sorunlarının da sürekli artması, Ödemiş’in en temel sorunları diye düşünüyorum. Sulamada yaşanan sorunlar, Beydağ Barajı’nın suyunun sulamaya tam yetmemesi vb. sorunlar da var ancak elbette Ödemiş’in ve Ödemiş halkının sorunları bunlarla sınırlı değil.

 

İleride Ödemişliler sayfası dışında farklı bir sayfa açma planınız var mı? Ya da farklı bir platformda da yeniden Ödemişlileri buluşturmayı düşünüyor musunuz?

 

Yeni bir grup kurmayı düşünmüyorum. Çünkü Ödemişliler Grubu'na çok emek ve zaman harcıyorum. Kurulacak her yeni grup ile ilgilenmek, emek vermek ve zaman ayırmak gerekiyor. 

 

Ödemiş basınına katkı sağlayan bir insan olarak basını nerede görüyorsunuz?

 

Basın ve ifade hürriyetini çok önemsiyorum. Ödemiş basınını çok ama çok takdir ediyorum. Ödemiş’teki basın ve basın mensupları, Ödemiş’te ve yöremizdeki haberleri, gördüklerini, Ödemiş ile ilgili düşündüklerini, bildiklerini içtenlik ve samimiyetle açıklıyor ve yazıyorlar. Kısıtlı olanaklarla çok fedakarca çalışıyor, çok da güzel şeyler yapıyorlar. Ödemiş ve yöremizin adeta nabzını tutuyorlar. Burada Ödemiş basınının tek tek isimlerini saymıyorum. Hepsini de heyecanlı, başarılı ve işlerini çok iyi yapan basın mensupları olarak izliyor ve görüyorum. TV9 İzmir’in, Ödemiş ve yöremizin televizyon alanındaki ihtiyacı boşluğu doldurmuş olduğunu ve çok sevildiğini memnuniyetle görüyorum. Emekleri, çabaları ve hizmetleri, her türlü takdirin üstündedir. Hakları ödenmez. Ayrıca Ödemiş basınının çok iyi takipçisiyimdir. Her gün öncelikle Ödemiş basınını detaylı incelerim. Öyle ki bazı yazım ve imla hatalarını bile görüyorum. İlgililerin yanlış anlayabileceği endişesi ile bunları bildirmekten imtina ediyorum.

 

Ödemişlilere buradan neler söylemek istersiniz?

 

Ödemişlilere söylemek istediğim öyle çok şey var ki onları sıkmamak için kısa tutacağım. Ödemiş; nezih, sevgi dolu ve iyi insanların yaşadığı, çok güzel bir şehir. Ödemişliler; güzel gönüllü, misafirperver, nezih, saygılı ve iyi insanlardır. Ödemişliler ve değerli grup üyelerimiz, sanal ortamda ve gruplarda medenice demokrasi kültürüne uygun, birbirlerine anlayışlı, nazik ve saygılı şekilde davranmayı sürdürmelidir. Olaylara pozitif yaklaşımlarıyla, Ödemiş’in sorunlarını önemseyerek çözüm odaklı yaklaşmalıdır. Ödemiş’i, Ödemişlileri ve Ödemiş’i yönetenleri ve kurumları kötülemek yerine eksiklikler, konu ile sorunlar, objektif ve saygılı bir biçimde dile getirilmeli, anlatılmalı, ortaya konulmalı ve çözümü talep edilmelidir. Kısır çekişmeler, karşılıklı atışma, moral bozmak ve polemik yaratmak için değil, Ödemiş’in değerini yükseltme ve Ödemiş’e yöremize ve insanımıza faydalı olabilme düşüncesi daima ön planda olmalıdır.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

 

Ödemiş’i ve hemşerilerimi çok seviyorum. Küçük Menderes Gazetesi aracılığı ile tüm Ödemişlilere, yöremiz insanlarına, henüz Ödemişliler Grubu'na katılmamış olanlara ve Ödemiş’i sevenlere şöyle seslenmek istiyorum: Ey güzel gönüllü insanlar! Kendinizi evinizde gibi rahat, huzurlu ve mutlu hissedeceğiniz Ödemişliler Grubu ailemize ve dostluğumuza davet ediyorum. Grubumuza katılmanız; arkadaşlarınızı, dostlarınızı ve Ödemiş’i seven, ilgisi olan kişileri davet etmeniz beni çok mutlu edecektir. Herkes, bu şölene davetlidir.

 

Facebook'u da seviyorum. Çünkü Facebook sayesinde siz gibi güzel gönüllü iyi insanlarla tanışıyor, dostlar ediniyor ve kolayca iletişime geçebiliyorum. Facebook’taki 5000 arkadaş kontenjanım dolduğu ve yeni bir hesap açmayacağım için yeni arkadaş kabul edemiyor ve anlayışınıza sığınıyorum. Ülkü Kesicioğlu ve Ödemişliler Grubu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız, Facebook sayfamdaki “Hakkında” sekmesi altındaki “Hakkındaki Detaylar” bölümüne tıklayarak profilimi inceleyebilirler. Ayrıca Ödemişliler Grubu'ndaki “Fotoğraflar” sekmesi altındaki albümlerden “GRUP HAKKINDA BİLGİ (UK)” adlı albümden Ödemişliler Grubu hakkındaki tüm bilgileri inceleyebilirler. Sizleri saygıyla selamlıyorum.

 

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Ercüment Elgin     2019-10-25 Ben 1962-1963 yılında Konya Devrim İlkokulundan mezun Ödemiş'li çocukluk arkadaşım Selim Vural'ı arıyorum. Babası Konya Tekel müdürü idi. Bu çok sevdiğim çocukluk arkadaşımı tanıyan,bilen varsa bir şekilde haberdar ederse çocukluk arkadaşımı bulursam çok mutlu olacağım. Yazımı okuyup ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.
Ülkü Kesicioğlu     2019-08-24 Bu güzel röportaj için değerli gazeteci Sn. Ece Köseoğlu'na teşekkür ederim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
İsimler belli oldu
İsimler belli oldu