Advert
Advert

Koruma altına alındı

Koruma altına alındı
Koruma altına alındı Küçük Menderes
Bu içerik 888 kez okundu.
Advert

Selçuk’un Pamucak Sahili'nde doğaseverler tarafından bulunan ve başına aldığı darbe denize dönemeyen caretta caretta türü iribaş bir deniz kaplumbağası, koruma altına alındı. Küçük Menderes Nehri kenarındaki bakir bir sahada yaralı olarak kurulan kaplumbağaya yapılan kontrollerde başından bir darbe aldığı tespit edildi. Aracın girmediği alandan alınan kaplumbağa, EKODOSD’un gönüllü veterineri Nevzat Yıldızlı’nın kliniğinde röntgeni çekildi. 
 

Kafasındaki çatlak nedeniyle dalış yapamayan kaplumbağa için Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’den (DEKAMER) Prof. Dr. Yakup Kaska ile görüşüldü. Bir gün EKODOSD’ta gözlem altında tutulan kaplumbağa, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Özcan Mersin’in de katılımıyla orta bir yerde buluşularak DEKAMER’den gelen araca taşındı. Yaralı kaplumbağanın DEMAMER’de ki tedavisi yapılarak iyileştikten sonra tekrar doğal yaşam alanı olan denize bırakılması sağlanacak. 

Duyarlı vatandaşlara belge

 

Dikkatleri sayesinde caretta carettayı fark ederek kurtulmasını sağlayan doğa gönüllüleri Tuğba Balaban ve Recep Fırat’a EKODOSD tarafından birer teşekkür belgesi takdim edildi. Gönüllülere teşekkür eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Trol avcılığı, denize atılan atıklar, özellikle naylon plastik poşetler, sürat yapan deniz araçları ve bazen de kasti vurmalar gibi nedenlerle deniz kaplumbağaları yaşamını yitirmektedir. Yaralı deniz kaplumbağalarının görüldüğünde bilgi verilmesi halinde kurtulmaları sağlanmaktadır. Ölü olarak bulunan kaplumbağalar da EKODOSD tarafından yerinden alınarak DNA araştırmaları için topladıkları doku örneklerini ADÜ Biyoloji bölümüne, kaplumbağaları da mikroplastik araştırmaları için DEKAMER’e gönderilmektedir” dedi. 

 

İHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEMA Vakfı Ödemiş’te faaliyetlerine başladı
TEMA Vakfı Ödemiş’te faaliyetlerine başladı
Esnafın kabusu sahte paraya dikkat!
Esnafın kabusu sahte paraya dikkat!