Advert
Advert

“Vatandaşımın sesi, gözü, kulağı olacağım”

“Vatandaşımın sesi, gözü, kulağı olacağım”
“Vatandaşımın sesi, gözü, kulağı olacağım” Küçük Menderes
Bu içerik 677 kez okundu.

‘Mahallemizin Sesi’ köşesinin bu haftaki konuğu, Bengisu Mahallesi Muhtarı Yakup Kamer oldu.

Kamer, Bengisu Mahallesi’ndeki yetersizlikleri ve ilk defa yaptığı muhtarlık görevini gazetemize anlattı.

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1964 doğumluyum. 31 Mart tarihli yerel seçimler ile Bengisu Mahallesi muhtarlık koltuğuna oturdum. Bengisu Mahallesi’nde daha önce aktif bir çalışma olmaması ve vatandaşımızın isteklerinin yerine getirilmemesi, beni muhtarlık yapmaya teşvik etti.

Bir mahalle muhtarı olarak en sık karşılaştığınız sorun nedir? Çözüm odağı olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

En sık yaşadığımız problem, sokaktaki ve mahallemizin içinde bulunan caddelerdeki çukur ile kaldırımlarda bulunan çukurlar. Mahallemizin yollarına kilit taş döşenmesi ve çukurların tadilat görmesini istiyoruz. Bu kapsamda da dilekçe ile Ödemiş Belediyesi’ne başvuruda bulunmuş durumdayız. Kısa süre içerisinde yanıt aldık. Sonuç olarak mahallemizdeki Yavuz Selim Caddesi’nde bulunan kaldırımlarda bakım onarım işlemi gerçekleşiyor.

Mahallenizde göç ve nüfus artışı oranlarında değişiklik gözlemliyor musunuz?

Mahallemiz, kentsel dönüşümle birlikte göç almakta. Her yıl, bir önceki yıldan biraz daha artış bulunmakta. Şu anda 5000'e yakın nüfusumuz bulunuyor. Kentsel dönüşümün de etkisiyle çok sayıda vatandaş, Bengisu Mahallesi’nden konut kiralamayı ya da satın almayı düşünmekte.

Mahallenizin geçim kaynakları nelerdir?

Mahallemizde her kesimden insan var. Tabi ki daha çok köyden gelen vatandaşlarımızın oturduğu bir mahalle ancak kentsel dönüşümün de etkisiyle son yıllarda memur kesimin de mahallemizi tercih ettiğini görmek mümkün. Kısacası, hem ziraat hem de ticaret ile uğraşan pek çok vatandaşımız bulunuyor.

Ödemiş Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?

Ödemiş Belediyesi ile ilişkilerimiz gayet yolunda. Her çağrımıza olumlu da olumsuz da olsa geri dönüş alıyoruz. Bu kapsamda çok üzerinde durduğumuz bir konuyu da vurgulayayım. Yavuz Selim Caddesi, vatandaşın bol olduğu aktif bir bölge olmasına karşın şehir içi dolmuşu geçmiyor. Bu kapsamda Ödemiş Belediyesi’ne müracaatta bulunduk ancak olumsuz dönüş aldık. Bu konuyla alakalı gelecek dönemde daha üst mercilere de ulaşmak düşüncesindeyiz.

İZSU’nun çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yaz ayı boyunca mahallemizde otuza yakın su borusu patlağı oldu. İZSU ekiplerine bu durumu erken saatlerde bildirmemize rağmen müdahalesi hep gecikiyor. Bu durumu defalarca kez yaşadık. Suların boşuna aktığına da çokça şahit olduk.

Park-bahçe bakımı ve dizaynı konusunda çalışmanız var mı?

Şu anda mahallemizde var olan tek bir oyun parkımız var. Bunun dışında Bengisu Mahallesi içerisinde çok yeşil alan olmadığından park yapabilecek bir alanımızın da olmadığını söylemek mümkün. Türkocağı Sokağı’nda bulunan parkımızın temizliği bitti. Bakım ve onarımını beklemekteyiz.

Mahallenizdeki ibadet ve eğitim yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mahallemizde İstiklal İlkokulu bulunuyor. İbadethanemiz ise yok. Mimar Sinan Mahallesi’ndeki ibadethaneyi kullanıyoruz. Şu anda ibadethaneye ihtiyaç duymamaktayız.

Muhtarlık görevi sizce nasıl?

Muhtarlık görevi, çok değerli. Vatandaşa, aynı vatandaşların arzularına yeri geldiği zaman ses olabilmek çok onur verici bir durum. Ben de bu kapsamda görev süresince vatandaşımın sesi, gözü, kulağı olacağım.

Mahallenizdeki sit alanları hususunda ne gibi iyileştirmeleriniz var?

Mahallemizde çok fazla sit alanı bulunuyor. Mahallenin neredeyse yarısı sit alanı içerisine giriyor. Bir sokaktaki bir sit ev, tüm sokağın inşaat çalışmalarına engel oluyor. Dolayısıyla o noktalara müteahhitler gelmemekte. Bu da mahalle içindeki inşaatlaşmaya engel olmakta. Bu konuyu Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile görüştük. Kendisi, en kısa zamanda o noktaları ziyaret etmeye gelecek.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
İsimler belli oldu
İsimler belli oldu