Advert
Advert

Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept

Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept Küçük Menderes
Bu içerik 518 kez okundu.

Ege'nin sakin köyleri, tatil için taş evler, çiçekli bahçeler, sıcak aile ortamı ve ev yemeklerini tercih eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

 

Bozdağ'ın yamaçlarındaki Birgi de butik otele dönüştürülen tarihi konaklarda Anadolu sıcaklığı arayan turistlerin tercihi durumunda.Efes Antik Kenti ve Kuşadası'na yakınlığıyla yabancı turistlerin ilgisini çeken Şirince de İzmir'in tanınmış köyleri arasında yer alıyor. Maya takvimine göre "2012'de kıyametin kopacağı ve dünyada felakete uğramayan iki yerleşim yerinden biri olacağı inancının" haber konusu olmasıyla ulusal ve uluslararası basının ilgi odağı haline gelen köye bağcılık, ekmek ve zeytinyağı ile ünlü kahvesini sevenler gidiyor.

 

"Otellerin duygusu eksik"
 

Başkanlığını uzun yıllar yürüttüğü Türkiye Küçük Oteller Derneği'nin şimdi danışmanlığını üstlenen ve Salman'da köy konseptli bir köy otel kuran girişimci Mehmet Çelik, kent kökenli insanlara köy hayatı yaşatmak istediklerini belirtti.
 

Lüks, ihtişamlı otellerin birbirine benzediğini ancak duygusunun eksik kaldığı görüşünü dile getiren Çelik, "Büyük otellerden sonra küçük oteller moda oldu. Bütün evler otel oldu, pansiyonların adı butik otele dönüştü. 15 sene önce Alaçatı köydü, ben de köye gitmek istiyordum ama şimdi orada bin tane otel var. Biz yine köye gitmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 

"İstediklerini yapabilecekler"

 

Köy konseptli tatilin avantajlarını doğal beslenme, temiz hava alma, toprakla uğraşabilme olarak sıralayan Çelik, "Gerçek köy, doğal bir ortam. Tatil köyü adı verilen suni bir atmosfer değil. Köye gelen misafirimiz isterse keçi sağacak, bahçede çalışacak, dağdan gelen suyu içecek, köylü kadınlarla sohbet edecek. Plazalarda birbirine selam vermeden yaşayan insanlar sevgiyi, duyguyu tadacak" dedi.
 

Çelik, doğayı ve sporu seven, entelektüel insanlardan oluşan hedef kitleye hitap ettiklerini vurgulayarak, "Beş yıldızlı otellerden tatmin olmayan insanları bekliyoruz" diye konuştu.
Mehmet Çelik, basit yaşamın mutluluğun sırrı olduğuna inandığını, bunun da köy konseptli turizm arayışında kendini gösterdiğini aktardı.

 

Şazenuş Keskin

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
Çıkan tartışmada komşusunu vurdu
İsimler belli oldu
İsimler belli oldu