Advert
Advert

”Kaz Dağları, doğal ve kültürel hazinemiz”

”Kaz Dağları, doğal ve kültürel hazinemiz”
”Kaz Dağları, doğal ve kültürel hazinemiz” Küçük Menderes
Bu içerik 205 kez okundu.

Kaz Dağları’nda 194 bin ağacın katledilmesinin ardından başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’ne Ödemiş Kent Konseyi ile Efe Dağcılık da destek verdi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilciliği’nin düzenlediği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çanakkale Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği etkinliğe katılan dokuz kişilik Efe Dağcılık ekibi, sürdürülebilir bir yaşam ve temiz dünyaya destek adına kolları sıvadı. Geçtiğimiz cumartesi günü sabaha karşı yola çıkan ekip, Çanakkale’nin Kirazlı Mahallesi Balaban mevkiine ziyarette bulundu.

Tespitleri yerinde dinlediler

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Efe Dağcılık Kulübü Temsilciliği ve Başkan Yardımcılığını da üstlenen Mehmet Taşlı, çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ile çevreci vatanseverlerin de orada çadır kurduklarını ifade ederek, ”Stantları gezdik. Gözlem yapma fırsatımız oldu. Pankartlarımızla mesajlarımızı verdik. Pankartımız, etkinliğin en dikkat çeken pankartlarından da biriydi. Yüzlerce vatandaş, kulüp üyelerimizle fotoğraf çektirdi. Sonrasında ağaçların katledildiği bölgeye ulaşım sağladık. Bu noktada yapılan konuşmalarla bu maden faaliyetlerinin toplumsal ve ekonomik yönleri aktarıldı. Zararın inanılmaz boyutlara ulaştığı, bölgenin Çanakkale’ye içme suyu sağlayan tek kaynak Atıkhisar Barajı’nı kirleteceği, canlı yaşamının yok edilişi ve doğal dengenin tahribatı bilimsel tespitlerle aktarıldı” dedi.

30 bin gönüllü Say’ı dinledi

Taşlı, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ı da izlemekten onur duyduklarını belirterek, "Parça aralarında Sayın Say, çok güzel mesajlar verdi. Buradaki çevre mücadelesine de açıkça destek olduğunu söyledi. Konserde Kaz Dağları için yaptığı parçanın ardından konseri İzmir Marşı ile noktaladı. Fazıl Say’ın ardından bölgeye on binler akın etmişti. Belki de o güne kadarki en büyük kalabalıktı. Bölgede 30 bin kişinin olduğu düşüncesindeyiz. Ben bu etkinliği organize eden Çanakkale Belediyesi’ne, ücretsiz otobüs sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, dağcılık organizasyonumuzu sağlayan TDF ve İl Temsilciliği ile bu etkinliğe katılan destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Sürdürülebilir bir yaşam, mutlu güzel sağlıklı bir çevre ve dünya mücadelemiz artarak devam edecek. Bölgemizde ve ülkemizde doğaya zarar verebilecek her türlü faaliyetle gücümüz yettiği kadar mücadele edeceğiz. Bu mücadeleyi tüm STK’lar ve bize manevi destek olan gönüllülerimizle sürdüreceğiz. Çevre mücadelesini her türlü kişisel örgütsel beklentilerin çok üzerinde kutsal bir görev olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altı kişilik köy: Lübbey
Altı kişilik köy: Lübbey
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek