Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Sigaraya gelen zam bayileri de etkiledi

Sigaraya gelen zam bayileri de etkiledi
Sigaraya gelen zam bayileri de etkiledi Küçük Menderes
Bu içerik 1278 kez okundu.

Bu yıl iki kez zamlanan sigara fiyatları, vatandaşı alternatif arayışlara da yönlendiriyor. Konuyla alakalı açıklama yapan Şengül Kuruyemiş ve Tekel Bayii’nin sahibi Orhan Şengül, vatandaşın piyasadaki ucuz sigaralara yöneldiğini belirterek, ”Sigara satışları, piyasadaki ekonomik durgunluğun da etkisiyle her zamankinden biraz daha düşük ilerlemekte. Tiryaki, her zaman içtiği sigaradan vazgeçip ucuz sigara grubuna yönleniyor. Günde iki paketi aşkın sigara içen vatandaşlarımız var. Bunun yanı sıra tütüne de yönelim çok artmış durumda. Karton bazında baktığında satışlarda azalma var” dedi.

"Böyle ben de yönetirim”

Şengül, sigara zammından önce en çok Parliament ile Marlboro grubunun satıldığına dikkat çekerek, ”Bu sigaralardan sonra en çok Camel ile Kent grubu satılıyordu. Şu anda ise West, Viceroy grubu satılıyor. Ben, 31 yıldır tekel bayisiyim. Vatandaşımızın cebinde para yok. Devlet, zam üzerine zam yapıyor. Alıcının ekonomisinin sarsılması haliyle esnafa çok büyük etki yapıyor. Alkole, sigaraya, petrole zam üzerine zam geliyor. Ülkeyi böyle ben de yönetirim. Marifet, vatandaşın yüzünü güldürmek” ifadelerini kullandı.

100 lira da olsa...

Ödemiş’te bazı tekel bayileri ise Şengül gibi düşünmüyor. Sigara zammının alıcıyı etkilemediğini söyleyen ve en çok tüketilen sigaranın yine Parliament ile Marlboro grubu da olduğunu kaydeden esnaf, sigaranın 100 lira da olsa alıcı bulacağını belirtiyor.

Sigarada vergi de arttı

Son sigara zammından sonra dün itibariyle sigara fiyatları hakkında bir gelişme daha yaşandı. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre sigaradan alınan vergi oranı, 0.2895 liradan 0.3899 liraya yükseldi.

 

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler