Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Beklentiler büyük, elde var sıfır

Beklentiler büyük, elde var sıfır
Beklentiler büyük, elde var sıfır Küçük Menderes
Bu içerik 1525 kez okundu.

Kurban Bayramı için hazırlıklar, Ödemiş’te de tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz çarşamba günü açılan Ödemiş Hayvan Pazarı’nda ise hayvancılar, alışverişten memnun değil.

Konuyla ilgili açıklama yapan hayvancı Süleyman Göktaş, ”Hayvancı, şu an çok zor durumda. Yemin çuvalı yüz lira. Hayvan alınıp satılmıyor. Alıcının cebinde para yok, satıcı ise kendini zor döndürür oldu. Yalnızca yem değil, mazot parası da el yakıyor. Gider çok, gelir yok. Bugün de pazarda alıcılar, sadece bakmaya gelmiş. Çok uzak değil geçtiğimiz yıl biz, elimizdeki küçükbaş hayvanları 1000 ila 1500 lira arasında satıyorduk. Bu yıl beklentimiz, giderlerimize göre çok daha büyüktü. Aynı fiyatı zor teklif ediyoruz” ifadelerini kullandı.

”Hayat şartları çok pahalı geliyor”

Hayvancı Ali Çelik, Ödemiş Hayvan Pazarı’ndan umduklarını bulamadığını da paylaşarak, ”Kiraz’dan geliyorum. Şu anda 15 küçükbaş hayvanım var. Çok ucuza gidiyor. Ortalama fiyatlar, 40 kiloluk bir koyun için 400 ila 500 lirayı geçmiyor. Geçse de alıcı bulamıyoruz. Bu hayvanları satarak yem parası çıkaramayız. İnsanların da alım gücü çok düşük. Borçlarımız var. Hayat şartları çok pahalı geliyor. Çiftçilikte de hayvancılıkta da hiç hayır yok. Bu işler bitti” şeklinde konuştu.

Ödemiş Hayvan Pazarı’nda küçükbaş hayvanların fiyatı 500 ila 2000 lira arasında değişirken büyükbaş hayvanların fiyatları ise 5000 ila 14.000 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Pazarda bulunan hayvancılar ise alıcılarını bekliyor.

”Onca emek, bize hiç mi kazandırmasın?”

Ödemiş’in Birgi ve Gölcük mahallelerinde de traktör kasasıyla satılan küçükbaş hayvanlar, yeteri kadar alıcı bulamıyor.  Birgi Mahallesi’ndeki hayvancılar, ”Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız satışları bu yıl göremiyoruz. Her şey çok pahalı. Şartlar iyiye gitmiyor. Senelerdir bin bir zorlukla beslediğimiz hayvanlarımızı ucuza almak istiyorlar. Nasıl verebiliriz? Onca emek, masraf bize hiç mi kazandırmasın?” dedi.

Gölcük Mahallesi’nde traktörün içinde koyun satışı yapan bir hayvancı ise şunları söyledi: "Bu yıl hayvan satışları çok durakladı. Zar zor satmak durumundayız. Bayrama harçlık lazım. Ödemek zorunda olduğumuz borçlarımız var. Bakıyorum, insanların cepleri bomboş. Pazarlıkta bile dakikalarca anlaşamıyoruz” cümlelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler