Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

96 bin dekar araziyi suladı

 96 bin dekar araziyi suladı
 96 bin dekar araziyi suladı Küçük Menderes
Bu içerik 729 kez okundu.

2019 yılı yaz dönemi için Beydağ Barajı’ndan yapılan sulama geçtiğimiz ay son buldu. 2014 yılından beri bölgeye tarımsal sulama suyu sağlayan Beydağ Barajı, 2019 yılında da bölgeye 52 gün su verdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Nadir Kuldal, Beydağ Barajı’ndan bu yıl 96 bin dekar araziye su verildiğini söyleyerek, ”Barajımızdaki kullanılabilir su seviyesinin minimum su kotuna düşmesiyle 31 Temmuz tarihinde su verme işlemini sonlandırdık. Barajdaki su miktarına göre yaklaşık iki aylık süreçte sulama yapılabileceğini de açıklamıştık. Bununla beraber suyun barajdaki minimum su kotuna düşmesi nedeniyle elli iki gün vermek durumunda kaldık” dedi.

Beydağ Barajı ile bir ürün sulanabiliyor

Beydağ Barajı’nın bölgedeki su ihtiyacına yetersiz kaldığını da belirten Kuldal, ”Barajdaki suyu bölgeye en ihtiyaç duyduğu zaman vermeye çalıştık. Üreticilerimizle ‘Sulama Beyannamesi’ üzerinden anlaşma yaptığımızda bu anlaşma üzerinde bir ürün üzerinden hesaplama yapıldığını zaten açıklıyoruz. Suyun daha sağlıklı kullanımı için sulama hidratlarına sayaç takılması, kaçınılmaz bir gerçek. Bununla beraber yalnızca Küçük Menderes Sulama Birliği değil, üreticiye de sayaç hususunda iş düşüyor. Üreticilerimiz, sayaç sistemi kapsamında sayaç takma sürecinde gerek maddi gerekse manevi olarak Küçük Menderes Sulama Birliği’ne destek olmalı” ifadelerini kullandı.

Üretici, damlama ve yağmurlamaya teşvik ediliyor

Devlet Su İşleri (DSİ) ile Küçük Menderes Sulama Birliği olarak üreticilere ait tarlalarda kullanılan sulama sistemlerine karışamadıklarının da altını çizen Kuldal, son olarak şunları söyledi: "Fiyat tarifesinde damlama ve yağmurlama sulama sistemlerini kullanan çiftçilerimize indirimli şekilde su vermekteyiz. Örneğin, yem bitkisi üzerinden kıyaslama yapılacak olursa vahşi sulama yapan çiftçilerden dekar başı 59, damla ve yağmurlama sistemi ile sulama yapan çiftçilerinden ise dekar başı 36 lira ücret almaktayız.”

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler