Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

İncir üreticisinden sevindirici haber

İncir üreticisinden sevindirici haber
İncir üreticisinden sevindirici haber Küçük Menderes
Bu içerik 703 kez okundu.

Birgi’nin İrimağzı mevkiindeki incir üreticileri, bu yılın kuru incir açısından verimli geçtiğini söyledi. Hava şartlarının yaz dönemi boyunca incirin olgunlaşması ile incirin kurutulmasına elverişli sıcaklıkla devam ettiğini belirten incir üreticisi Ahmet Aydın, "Kuru incir sezonu, Ağustos ayının sonlarına doğru açılacak. Şu anda tezgahlarda yaş incir görmektesiniz. İncirciler, şu an kurutma dönemine girdi. Hava sıcaklıkları, tam istediğimiz gibi gidiyor. Bu sene incir, yüzümüzü güldürdü. Bayram sonrası satışa da başlarız” şeklinde konuştu.

İrimağzı’nın inciri kalite kokuyor

Kuru incirin satış fiyatının henüz netleşmediğini belirten Aydın, ”Geçtiğimiz yıl kuru incirin kilosu 20 ila 25 lira arasından satışa sunuluyordu. Bu sene henüz sezon başlamadığı için fiyat belirlenmiş değil. Ancak bizim beklentimiz çok büyük, nasip ne ise o olacak. Bazı üreticiler, bu yıl incirlerin döküldüğünü ve yeteri kadar verim almadıklarını belirtiyorlar. Hava şartlarının etkisiyle bu durum, bölge bölge değişebiliyor. İrimağzı’nda bu yıl çok kaliteli incirler yetişti. Hiçbir sorun yaşamadık” dedi.

Kuru incir ticareti yapan Serhat Öztürk ise şunları söyledi: "Bu yıl ürünlerimiz çok güzel olacak. Poyraz estiği sürece kaliteli ürün almaya da devam edeceğiz. Tabii en önemli gayretimiz alıcımızın da yüzünü güldürmek olacak.”

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Ödemiş Kent Konseyi'nden Başkan Eriş’e ziyaret
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler
Şehit eğitimci anısına anma töreni düzenleyecekler